Rwandská republika je nejinovativnější ekonomikou mezi nízkopříjmovými zeměmi

Vnitrozemská Rwanda s hlavním městam Kigali a více než 13 miliony obyvatel se stává průkopnickou zemí, která se zaměřuje na vyspělé technologie po vzoru Singapuru.

Globální inovační index poskytuje řazení světových ekonomik na základě jejich inovačních schopností. Mezi základní ukazatele, které slouží k měření a řazení jednotlivých zemí patří například sofistikovanost obchodu, znalostní a technologické výstupy, infrastruktura nebo tvůrčí činnost. Na velmi dobré pozici je z tohoto hlediska Česká republika, v roce 2020 například zaujímala 24. místo ze 131 světových ekonomik a počítá se mezi země, které jsou nadprůměrné i ve skupině 49 vysokopříjmových zemí. Z nízkopříjmových zemí se pak na špičce ocitla východoafrická Rwanda.

Do Rwandy turisté jezdí především kvůli překrásné horské přírodě, a výskytu goril. O republice bylo v poslední době často slyšet v souvislosti se skandálem a soudním sporem ohledně deportace migrantů z Británie. V minulosti pak byla země známá především tím, že zde proběhla jedna z nejkrvavějších občanských válek a nejděsivějších genocid lidské historie. Rwandská republika se však nyní stala relativně stabilní zemí s bezproblémovou úrovní bezpečnosti starající se především o svůj rozvoj a nyní se dokonce dostávala do čela žebříčku inovativních zemí ve své skupině. Podle nejnovějšího globálního inovačního indexu je východoafrický národ na prvním místě ve své příjmové skupině, umístil se i před Madagaskarem a Etiopií a je na 9. místě ve skupině subsaharské Afriky. Nejlépe hodnocené africké země jsou také Mauricius, Jižní Afrika a Maroko (na 45., 61. a 67. místě), naopak Mauritánie, Burundi a Guinea se zařadily mezi nejméně inovativní africké ekonomiky. Mezi silné stránky země patří především politika Rwandy podporující podnikání a vědecký a technický rozvoj. Do seznamu 26 v oblasti inovací nejvýkonnějších zemí je řazeno osm ze subsaharské Afriky s Keňou, Rwandou a Mosambikem v čele. Zeměmi, které jsou na špičce žebříčku ve světovém rámci, jsou pak Švýcarsko, Spojené státy a Švédsko.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.