Kanada, velmoc? Tady je návod, jak by se tato země mohla jednoho dne stát velmocí

V některých ohledech je Kanada již velmocí. Její hospodářský výkon je osmý největší na světě.

V dohledné budoucnosti zůstanou Spojené státy pravděpodobně nejmocnější zemí světa. Jako každý šampion si však musí dávat pozor na vyzyvatele a odrážet je. V současné době vzestup Číny na globální scéně Washington znepokojuje. Před několika desetiletími to byl Sovětský svaz, napsal Thomas Klassen v článku pro The Conversation.

Budou však budoucí uchazeči o status supervelmoci mnohem blíže – konkrétně na sever od hranic USA? Britské impérium skončilo v polovině 20. století, kdy ho nepřeválcoval jeden z jeho dlouholetých rivalů, Francie nebo Německo, ale jeho spojenec, USA. Mohla by Kanada udělat totéž?

Počet obyvatel Kanady je jen zlomkem počtu obyvatel jejího jižního souseda, ale liberální vláda premiéra Justina Trudeaua oznámila ambiciózní plán přivést do roku 2025 každoročně 500 000 přistěhovalců.

Převážná většina z nich bude mladá a bude vybrána na základě kritérií založených na zásluhách, která upřednostňují vzdělání a pracovní dovednosti. Počet obyvatel Kanady v porovnání s USA se také již několik desetiletí pomalu zvyšuje a roste rychlejším tempem.

Hospodářská síla

V některých ohledech je Kanada již velmocí. Její hospodářský výkon je osmý největší na světě. Sedm zemí s větší ekonomikou má větší počet obyvatel než Kanada. I přes krátké vegetační období a relativně malou plochu věnovanou zemědělství je Kanada pátým největším vývozcem zemědělsko-potravinářských výrobků a mořských plodů.

Ekonomická síla je však pouze jedním z měřítek globální moci. Dalším je mít zdroje, které ostatní potřebují. V tomto ohledu je Kanada mimořádně bohatá na přírodní zdroje, včetně čisté vody. Bez ohledu na budoucí ekonomické, environmentální a technologické trendy bude tato země energetickou a surovinovou velmocí.

Ke statusu supervelmoci jsou zapotřebí další dva prvky: politický systém, který zajišťuje silnou vládu, a národní kultura, která je přitažlivá pro vlastní občany i pro lidi na celém světě.

Kanadská politika oceňuje stabilitu a umírněnost, což jsou charakteristické znaky velmoci. Společenské změny probíhají bez ideologických bitev. Například to, že se Kanada stala první vyspělou zemí, která legalizovala užívání a prodej rekreačního konopí, se odehrálo bez větších kontroverzí a společenských rozporů.

I v otázce rozšíření působnosti právních předpisů o lékařské pomoci při umírání zůstali Kanaďané zdvořilí a všechny zúčastněné strany byly ochotny si navzájem naslouchat.

Poskytnutí inspirace

Velmoci jsou nejen země, které dominují v různých oblastech, ale také země, které vzbuzují touhu lidí na celém světě a jsou pro ně inspirací. Po dvě století se USA staly národním snem, o jehož dosažení usilovali ostatní na celém světě. Demokracie amerického typu byla zlatým standardem.

To se nyní stává čím dál méně častým jevem. „Město na kopci“, které působí jako maják naděje pro ostatní, se v posledních desetiletích změnilo v sobecké prostředí „America First“.

Američtí občané jsou rozčarováni z polarizované politiky a cizinci pochybují o excesech, které pohánějí americký kapitalismus. Roky Donalda Trumpa v Bílém domě zanechaly v mnoha lidech zděšení nad budoucností jejich země a prohloubily rozpory mezi republikány a demokraty.

Kanaďané jako sousedé udiveně kroutí hlavou nad nerovnostmi, nedostatkem veřejné zdravotní péče, laxní kontrolou zbraní a debatami o potratech a imigraci, které dominují americké politice a rozdělují ji.

Kanadská kultura, utvářená historií země, která byla součástí britského i francouzského impéria, se snažila prosazovat rovnost, a to jak mezi jednotlivci, tak mezi skupinami, ačkoli selhávala v příšerném zacházení s původním obyvatelstvem.

Nicméně v době globalizace a požadavků na větší osobní svobody je multikulturní politika Kanady světlem nadějeve světě často poznamenaném náboženskými, etnickými a kmenovými boji.

Kde bude Kanada v roce 2223?

Podobně jako když USA v první polovině 20. století postupně přebíraly od Velké Británie roli nezpochybnitelné supervelmoci, může se stát, že se Kanada v tomto století postupně stane velmocí – možná nejprve jako partner Spojených států, ale pak bude svého souseda stále více vytlačovat.

Pro mnoho lidí na celém světě by takový přechod byl lepší než jiné scénáře, jako například převzetí dominantní role Číny nebo Ruska v globálních záležitostech.

Změna globálních mocenských vztahů by probíhala pozvolným tempem a s minimálním narušením.

V roce 1776 si málokdo dokázal představit, že se USA s 2,5 milionu obyvatel stanou během dvou století dominantní velmocí. Není nepředstavitelné, že by Kanada mohla do roku 2223 dokázat totéž.

 

Autor: Thomas Klassen (profesor, School of Public Policy and Administration, York University, Kanada)

Zdroj: The Conversation, „Canada, a superpower? Here’s how the country might one day fit the bill“ (15.01.2023)

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.