Na protest proti dovozu ukrajinského obilí blokovali polští zemědělci hranice

Nekontrolovaný dovoz ukrajinského obilí vede podle zemědělců ke kolapsu polského obilného trhu.

Polští zemědělci protestovali 2. února letošního roku u hranic s Ukrajinou proti nekontrolovanému dovozu ukrajinského obilí do země, podle nich vede ke kolapsu nejen místního, ale i celostátního trhu. Ukrajinské obilí se dováží jako „technické“ a nepodléhá potravinářské kontrole kvality. V posledních týdnech již podobné protesty proběhly, informace o nich přinesly lokální noviny Tygodnik Zamojski.

Podle novin akci organizovalo sdružení Podvedený venkov. Na přívěsech a traktorech se během posledního pohraničního protestu objevila například hesla „Podvedený venkov – čekáme na volby“, „Technické obilí je symbolem lží a oblbování ze strany těch, kteří jsou u moci“ nebo „Pomáháme Ukrajincům, ne oligarchům“. Podle novin se na hraničních přechodech mezi Polskem a Ukrajinou shromažďuje stále více zemědělců, kteří se cítí být podvedeni vládou, což je vede k blokádám. Konktrétně byly zablokovány přechody v Hrebenném, Dorohusku, Korczové a Medyce a překladiště ve Wole Żydowské.

Kvůli přílivu obilí z Ukrajiny nemohou polští zemědělci prodávat vlastní obilí. Podle Polské rolnické strany je v polských skladech 2,5 milionu tun polského obilí. Podle zdejších zemědělců totiž Ukrajina obilím platí za dodávky pohonných hmot a zbraní pro válečné úsilí. Ministr zemědělství Henrik Kowalczyk ale tvrdí, že v současnosti je již dovoz ukrajinského obilí pod kontrolou a kolem situace se šíří nepravdy a dezinformace. Polská vláda kritizovala Evropskou unii, která v této věci Polsku neposkytla dostatečnou podporu. Brusel by mohl pomoci například poskytnutím manipulační techniky, kontejnerů, vagonů a vlaků, uvedl Kowalczyk.

Eurokomisař pro zemědělství Janusz Wojciechowski v polovině ledna v odpovědi na otázku o narušení polského obilného trhu ukrajinským obilím vyjádřil naději, že se tyto potíže ukáží jako dočasné.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.