Asia Times: Čína se ocitá na rozhodném obratu k dalším reformám

Nové reformy v Číně se zaměří na strukturální změny motorů růstu počínaje bankovním dohledem a konče technologiemi či zpracováním dat.

Současný čínský lídr Si Ťin-pching se domnívá, že nyní nastal ten správný čas na zřízení megaregulátora, který bude vykonávat bankovní dohled a převezme některé funkce Čínské lidové banky, píše William Pesek pro Asia Times.

Ekonomický tým vedený Li Čchiangem, který je příští volbou prezidenta Sia  pro  premiérský úřad (článek byl vydán před hlasováním číského parlamentu), se připravuje na strukturální reformy, které změní hlavní motory čínského růstu.

Místo toho, aby se Si smířil s dalšími boji mezi čínskými finančními a bankovními regulačními orgány, vytváří rozšířený národní regulační orgán, který bude mít na starosti více věcí.  Mocná Čínská komise pro regulaci bankovnictví a pojišťovnictví zanikne, zatímco Čínská komise pro regulaci cenných papírů získá větší vliv, protože bude podléhat přímo Státní radě.

V rámci strukturálních úprav Si Ťin-pching sníží počet pracovních míst v ústředních vládních úřadech o 5 %, což je pravděpodobně největší čistka od roku 1998. V tomto roce zahájil tehdejší premiér Ču Žung-ťi nejodvážnější reformu od dob Teng Siao-pchinga.

Ču nejenže otevřel Číně cestu ke vstupu do Světové obchodní organizace, ale také zefektivnil veřejný sektor. Jeho razantní útok na státní podniky vedl k uzavření 60 000 neefektivních podniků a ke ztrátě více než 40 milionů pracovních míst. Nyní si rovněž Si možná bere příklad z této učebnice.

V souladu se svou touhou po „sdílené prosperitě“ dal Si jasně najevo, že by se pekingské orgány finančního dohledu mohly dočkat velkého snížení platů. V některých případech by škrty mohly přesáhnout 50 %.

Si Ťin-pching usiluje o podobná konsolidační opatření i v dalších odvětvích. Restrukturalizuje se ministerstvo pro vědu a technologie, zatímco Si vytváří novou agenturu pro zpracování dat. Plán zde spočívá v „lepším rozdělení zdrojů k překonání problémů v oblasti klíčových a základních technologií a rychlejšímu postupu směrem k větší nezávislosti ve vědě a technice“.

Státní rada bude nově dohlížet také na Národní úřad pro ochranu průmyslového  vlastnictví. Totéž platí pro Národní úřad pro veřejné stížnosti a návrhy, který má podle slov vlády „lépe chránit základní zájmy lidí“.

Globální investoři možná nepředpokládali tak velký obrat v čínské ekonomice. Není však pochyb o tom, že se blíží otřes na straně nabídky, který si trhy přály.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.