Jazzové okénko Jana Schneidera: If I Were A Rich Man, Sabbath Prayer a The Bottle dance

Neděle patří dalšímu dílu unikátního průvodce jazzem od Jana Schneidera, který ukazuje neuvěřitelné bohatství této muziky. Dnes jsou tu skladby If I Were A Rich Man, Sabbath Prayer a The Bottle dance.

Stár a syt dnů, zemřel Chajim Topol, nejslavnější představitel mlékaře Tevjeho z filmu „Šumař na střeše“ (Fiddler on the Roof) podle hry Šoloma Alejchema „Tevje a jeho dcery“. „If I Were A Rich Man“ skladatele Jerryho Bocka a textaře Sheldona Harnicka byla zřejmě nejslavnější Topolovou choreografickou a výrazovou kreací. Takto ji předvedl na slavnosti Tony Awards v roce 1991, dvacet let po natočení filmu.

Jazzoví muzikanti milují hutné a tklivé melodie. Není proto divu, že muzikálová „Sabbath Prayer“ natolik zaujala výtečného altsaxofonistu Cannonballa Adderleyho, že ji zaranžoval pro svého bratra, trumpetistu Nata Adderleyho. Na tenora jemně doprovází Charles Lloyd, pěkné piano hraje Joe Zawinul, basu Sam Jones a bicí Louis Hayes. Zde je jazzová verze Sabbath Prayer v podání sexteta bratří Adderleyů.

Mluvě o tomto slavném muzikálu, nelze se nezmínit o scéně snad nejslavnější, v níž sice Topol nevystupuje, která ale dodává celému filmu oprávněnou proslulost: The Bottle Dance. Kromě nádherně klezmerového klarinetu stojí za povšimnutí úžasně dramatické aranžmá celé skladby, které má ovšem v kompozici celého filmu ještě mnohem silnější vyznění.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.