Na veřejné zbrojní zakázky pro rok 2024 vyčlenil Pentagon rekordních 170 miliard dolarů

Bidenova administrativa plánuje rekordně zvýšit výdaje na nákup zbraní a vývoj nových. Zakázky za 170 miliard dolarů jsou určeny na obranu proti akutní hrozbě ze strany Ruska a rostoucím výzvám Číny.

Americké ministerstvo obrany zveřejnilo prezidentský obranný rozpočet na fiskální rok 2024, v němž je na zbrojní zakázky vyčleněno rekordních 170 miliard dolarů, z nich je 145 miliard určeno na vývoj a výrobu nových zbraní. Jak ministerstvo obrany uvedlo, celkový požadavek prezidenta Joe Bidena na rozpočet na obranu státu činí 886,3 miliardy dolarů, z toho 842 miliard dolarů má připadnout ministerstvu obrany. Plánovaná částka je o 26 miliard dolarů vyšší než schválený rozpočet na rok 2023.

Viceadmirál námořnictva a ředitelka Společného štábu pro strukturu sil, zdroje a hodnocení Sara A. Joynerová k rekordní částce na nákup zbraní sdělila: „Investujeme více než 61 miliard dolarů do vývoje, modernizace a pořízení smrtící vzdušné síly, což zahrnuje 83 stíhaček Joint Strike Fighter, 24 letounů F-15EX a 15 tankerů KC 46. Plánujeme i modernizaci stíhaček F-22 a zahájení výroby bombardéru B-21.“

„Jako jedno z důležitých opatření, která posilují naši bojovou spolehlivost, zahrnuje tento rozpočet historicky nejvyšší investice ministerstva do připravenosti a akvizic, včetně největší investice do výzkumu a vývoje,“ uvádí se v doprovodné zprávě.

Tyto investice pomohou podle Pentagonu čelit akutní hrozbě, kterou představuje Rusko, a také rostoucí výzvě, kterou představuje Čína. Pokud jde o Evropu, rozpočet umožní USA pokračovat v boji proti „ruské agresi vůči spojencům a partnerům v NATO“. Iniciativa bezpečnostní pomoci obdrží 300 milionů dolarů pro Ukrajinu a 3,6 miliardy dolarů pro Evropskou iniciativu odstrašení.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.