Summers: Jüan pro dolar není hrozbou. Čína není předvídatelným a spolehlivým trhem

Známý americký ekonom míní, že americký dolar a jeho postavení spíš ohrožují neudržitelné dluhy USA.

Podle bývalého amerického ministra financí a ekonoma Larryho Summerse není čínský jüan hrozbou pro americký dolar především proto, že Čína není předvídatelným a spolehlivým trhem. Summers to řekl v nedávném rozhovoru s televizí Bloomberg TV.

Summers vyjádřil pochybnosti o tom, že by někdo, kdo hledá politickou stabilitu nebo objektivní systém pro rozhodování o svých nárocích, držel velké množství aktiv v jüanech.

„Ještě nikdy neexistovala země, kde by existovala silná touha přesunout ze země tolik kapitálu, jako to právě teď vidíme v Číně, byť blokované kontrolními mechanismy,“ řekl Summers. „Opravdu to bude místo, kde se lidé rozhodnou, že chtějí držet rezervy v masovém měřítku?“

Summers se tak shoduje s dalšími ekonomy, kteří jsou toho mínění, že pozice amerického dolaru není jüanem ohrožena. Například Paul Krugman zdůraznil, že americké finanční trhy jsou otevřené a dolar je chráněn americkým právním systémem i svou pozicí na trzích, což znamená, že by bylo třeba „výjimečných okolností“, aby byl dolar ve světovém obchodě nahrazen. Čínské kapitálové kontroly by podle ekonomů mohly od držení jüanu odradit.

Summers v rozhovoru poznamenal, že stále existují hrozby pro hodnotu dolaru vzhledem k současné krizi dluhového stropu.  „Pokud dolar ztratí své postavení, bude to proto, že Spojené státy přestanou být ve světě respektované a silné. Bude to proto, že jsme nashromáždili soubor neudržitelných dluhů,“ řekl Summers a označil nedostatečnou dominanci dolaru v tomto scénáři za „nejmenší z našich problémů“.

Psali jsme:

Články v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.