Dvanáct států EU kritizuje dohodu s Východoevropany o dodávkách obilí

Některé státy EU si stěžují na platbu 100 milionů eur východoevropským zemědělcům.

Dvanáct ministrů zemědělství v dopise adresovaném Evropské komisi kritizuje dohodu, kterou Komise uzavřela s pěti východoevropskými zeměmi.

Ministři píší, že mají „vážné obavy“, protože dohoda vede k odlišnému zacházení na vnitřním trhu. Stěžují si na nedostatek transparentnosti a požadují vysvětlení, proč EU nyní platí východoevropským zemědělcům 100 milionů eur.

Vzhledem k tomu, že Ukrajina nemůže od ruské invaze vyvážet tolik obilí přes námořní přístavy v Černém moři, otevřela EU domácí trh pro ukrajinský dovoz. Nyní obrovské množství pšenice, kukuřice, oleje a slunečnicových semen končí u východoevropských sousedů Ukrajiny.

Po ostrých protestech zemědělců kvůli údajným dumpingovým cenám vyhlásily Polsko, Maďarsko a Slovensko v dubnu jednostranný zákaz dovozu ukrajinského obilí. V reakci na to nabídla Komise EU koncem dubna zemědělcům v Polsku, Maďarsku, na Slovensku, v Rumunsku a Bulharsku kompenzační platby ve výši 100 milionů eur.

Bruselský orgán rovněž přislíbil pomoc při další přepravě obilí do západní Evropy.

Okolnosti této dohody nyní vzbuzují nelibost ostatních členů EU. Kromě Německa a Francie podepsaly protestní dopis Komisi také země Beneluxu, Rakousko, Dánsko, Irsko, Řecko, Estonsko, Slovinsko a Chorvatsko.

Podrobnější informace najdete zde v němčině.

 

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.