Macron si chce získat francouzskou střední třídu snížením daní

Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil záměr snížit daně pro Francouze až o 2 miliardy eur. Opatření je zaměřeno na francouzskou střední třídu.

Střední třída je tou, která v poslední době nese hlavní tíhu vysoké inflace a stagnujících platů. Prezident Emmanuel Macron v rozhovoru pro média uvedl, že jeho vláda hodlá navrhnout snížení daní až o 2 miliardy eur s cílem zvýšit kupní sílu Francouzů. Škrty jsou určeny především “Francouzkám a Francouzům, kteří tvrdě pracují a snaží se vychovávat své děti, ale na konci měsíce jim kvůli rostoucím životním nákladům docházejí peníze”, prohlásil Macron a dodal, že jeho cílem je zvýšit disponibilní příjem francouzské střední třídy. Podle Macrona vláda stále zkoumá různé způsoby, jak snížit finanční zátěž domácností. “Nechci si tady zavírat dveře, existuje poměrně dost inteligentních způsobů jak dosáhnout snížení daní prostřednictvím snížení příspěvků na sociální zabezpečení zaměstnanců,” řekl Macron. Prezident mezitím neuvedl přesný časový harmonogram plánovaných daňových škrtů, pouze řekl, že budou zavedeny do konce jeho mandátu v roce 2027. O střední třídě hovořil jako o těch, kteří berou měsíčně 1 500 až 2 500 eur, což odpovídá 1,08 až 1,81násobku francouzské minimální mzdy (1 383 eur měsíčně). Na základě statistik Francouzského Národního institutu pro statistiku a ekonomické studie tato skupina představuje něco málo přes 50 % populace. Francouzskou střední třídu podle prezidenta tvoří ti, “kteří jsou příliš bohatí na to, aby dostávali podporu, a nejsou dost bohatí na to, aby žili pohodlně”.

Francouzská observatoř nerovností definuje střední třídu jako oněch 50 % populace nacházející se mezi 30 % nejchudších a 20 % nejbohatších. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) stanovila širší definici, podle níž se za střední třídu považuje až 68 procent francouzské populace, jejíž příjmy se pohybují mezi 75 a 200 procenty mediánu. Média spekulují, že Macron si klade za cíl získat zpět podporu veřejnosti poté, co před dvěma měsíci jeho vláda prosadila v parlamentu bez hlasování velmi nepopulární zákon o důchodové reformě. Kromě oznámení plánovaného snížení daní se Macron postaral o zdůraznění několika fiskálních opatření zaměřených na zlepšení kupní síly Francouzů, která přijala jeho vláda v minulosti. Zatímco pro některé může být Macronovo oznámení příjemným překvapením, jiné spíš popuzuje. Koordinátor krajně levicové strany La France Insoumise a poslanec Manuel Bompard se například vyjádřil tak, že Macronovo nově oznámené snížení daní je pokusem odvést pozornost od protestů proti důchodové reformě. “Právě jsme lidem vzali dva roky života v důchodu a říkáme jim, aby se ho nebáli na základě snížení daní o 2 miliardy eur,” rozčiluje se Bompard.  “Kromě toho takové snížení daní mnoho neznamená, pokud nejsou známy žádné podrobnosti … navzdory tomu, že Macron říká, že je to pro střední třídu, musíme si uvědomit, že Macronův první pětiletý mandát lze shrnout do politiky zvýhodňující 0,1 procenta nejbohatších obyvatel země,” dodává.  Francouzský ekonom Thomas Porcher pak uvedl, že Macronovo snížení daní odhaluje neúspěšnou snahu vlády zvýšit mzdy.  “Pokud nemůžeme zvýšit mzdy, pak snížíme příspěvky na sociální zabezpečení, abychom zvýšili příjem domácností,” uvedl odborník a dodal, že výsledek nemusí být vždy pozitivní. “Pokud dáte zaměstnanci větší kupní sílu, ale seberete mu dávky v nezaměstnanosti a důchodové dávky, pak stále prodělává,” tvrdí Porcher.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.