OSN si připomněla 75 let od Nakby, vysídlení více než 700 000 Palestinců

OSN si 15. května poprvé ve své historii připomněla masové vysídlení Palestinců ze země, která se před 75 lety stala Izraelem.

Masové vysídlení z roku 1948, známé jako Nakba (což v arabštině znamená „katastrofa“), má pro Palestince na celém světě velký význam, uvedla Rosemary DiCarlo, náměstkyně generálního tajemníka pro politické záležitosti a budování míru, na akci na vysoké úrovni v sídle OSN v New Yorku u příležitosti tohoto dne, informoval web OSN.

Okupace musí skončit

„Odkaz této události žije dál a inspiruje nás k dalšímu neúnavnému úsilí o nalezení mírového a trvalého řešení izraelsko-palestinského konfliktu,“ uvedla a připomněla, že Valné shromáždění přijalo v listopadu 2022 rezoluci o zavedení památného dne.

V současné době cesta k míru a realizaci dohodnutého dvoustátního řešení mezi Izraelem a Palestinou následuje po desetiletích válek, zvýšeného napětí, násilí a četných vyjednávacích procesů.

DiCarlo vyjádřila hluboké znepokojení nad tím, že šance na obnovení mírového procesu směřujícího k dvoustátnímu řešení se vzhledem k rozšiřování izraelských osad na okupovaných územích, nedávnému násilí a porušování práv Palestinců ze strany Izraele snižují.

„Palestinci si zaslouží žít spravedlivě a důstojně a uplatňovat své právo na sebeurčení a nezávislost,“ uvedla.

„Postoj OSN je jasný: okupace musí skončit. Musí být nalezeno dvoustátní řešení v souladu s mezinárodním právem. Chceme vidět nezávislý palestinský stát, který bude žít vedle Izraele v míru,“ uvedla představitelka OSN.

Katastrofa v roce 1948

Masové vysídlení v roce 1948 pro Palestince znamenalo, že rodiny si ze svých domovů odvezly do oblastí mimo nový stát Izrael to, co mohly unést, nebo to, co bylo převezeno nákladními auty.

Agentura OSN zřízená za účelem pomoci vysídlenému palestinskému obyvatelstvu (UNRWA) uvádí, že v současné době je 5,9 milionu Palestinců registrováno jako uprchlíci.

Toto chmurné výročí upozorňuje na nejdéle trvající uprchlickou krizi na světě a připomíná, že palestinští uprchlíci stále žijí uprostřed konfliktu, násilí a okupace a touží po spravedlivém a trvalém řešení své situace, uvedl Výbor OSN pro práva palestinského lidu.

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.