Zemní plyn v Asii zlevnil až o 90 %

Ve srovnání s létem roku 2022 ceny výrazně poklesly například v souvislosti s čínským obratem ke dlouhodobým kontraktům.

Čína mění systém státních zakázek na nákupy plynu. V důsledku těchto kroků klesly ceny zkapalněného zemního plynu v Asii na úroveň před válkou na Ukrajině, informuje Nikkei Asia.

Podle zpravodajského serveru Čína nyní nakupuje více dlouhodobých kontraktů na LNG, protože tímto způsobem usiluje o energetickou stabilitu. Článek cituje výpočty firmy Refinitiv, které ukázaly, že minulý pátek se spotová cena LNG dostala na méně než 10 dolarů za milion britských termálních jednotek (přesně na 9.80 dolaru). Od loňského léta, kdy se cena dostala do pásma 70 dolarů, se tak propadla přibližně o 90 %. Podobný, i když méně výrazný, pokles zaznamenaly i evropské futures kontrakty na zemní plyn.

Jedním z faktorů poklesu ceny byl částečný odklon dodávek levnějšího plynu z Ruska v důsledku západních sankcí. Čína v roce 2022 snížila dovoz LNG z Austrálie o 30 %, zatímco letos zvýšila dovoz plynu z Ruska o více než 40 %, včetně LNG a plynu z plynovodů. Dalším faktorem je návrat Pekingu k uhlí. Podíl zemního plynu na spotřebě energie v Číně klesl z 8,9 % v roce 2021 na 8,5 % v roce 2022, což je první pokles za posledních 20 let.

Peking se také více zaměřil na dlouhodobé kontrakty na plyn, které umožňují stabilní nákupy. Podle evropské výzkumné společnosti Rystad Energy nakupuje Čína téměř 50 milionů tun plynu ročně na základě dlouhodobých smluv podepsaných v letech 2021 a 2022. Na období šesti let do roku 2020 podepsala Čína smlouvy v celkovém objemu jen asi 16 milionů tun ročně.

Dovoz LNG do Číny v roce 2021 vzrostl o 15 %, a tím Čína překonala Japonsko a stala se největším dovozcem na světě, uvedla Mezinárodní skupina dovozců LNG. Navzdory poklesu v roce 2022 zůstává Čína významným dovozcem.

Psali jsme:

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.