Tunisko a EU podepsaly strategické partnerství v oblasti hospodářství a migrace

Ursula von der Leyenová a další zástupci Evropy se vydali do Tuniska podepsat dohodu o migraci.

Tunisko je výchozím bodem pro tisíce migrantů, kteří se přes Středozemní moře vydávají do Evropy. Řešit tuto situaci se do severoafrické země vydali zástupci Evropy. Nyní začne platit nová dohoda v této oblasti. Evropská unie a Tunisko totiž podepsaly memorandum o porozumění o “komplexním strategickém partnerství” v oblasti obnovitelných zdrojů energie, hospodářského rozvoje a nelegální migrace. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvítala dohodu, jejímž cílem je “investovat do společné prosperity”. Italská premiérka Giorgia Meloniová a nizozemský premiér Mark Rutte doprovázeli von der Leyenovou do Tuniska již podruhé, trojice tam totiž cestovala již před měsícem, kdy toto partnerství bylo navrženo.

Proto se jedná o “nový důležitý krok při integrovaném řešení migrační krize”, uvedla Meloniová, která pozvala tuniského prezidenta Kaise Saída, aby se příští neděli zúčastnil summitu o migraci v Římě. Podle Meloniové lze partnerství mezi Tuniskem a Evropskou unií “považovat za vzor pro navázání nových vztahů se severní Afrikou”. Rutte se zase domnívá, že “dohoda bude přínosem jak pro Evropskou unii, tak pro tuniský lid”, neboť EU je pro Tunisko hlavním obchodním partnerem a investorem. Dohoda zahrnuje i 105 milionů eur poskytnutých na pomoc v boji proti nelegálnímu přistěhovalectví a 150 milionů eur na rozpočtovou pomoc, v situaci, kdy se Tunisko potýká s krizí veřejných financí, dluhy a nedostatkem peněz. Dalších 900 milionů eur by mohlo být Tunisku poskytnuto formou půjček v následujících letech.

Ilustrační foto: Autor – Inesgh13 –  CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=116330108

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.