Kolik křesel obsadí v Evropském parlamentu jednotlivé země EU v roce 2024?

Evropský parlament nabobtná: 12 zemí získá jedno nebo dvě křesla navíc.

Z patnácti dodatečných křesel připadnou po dvou křeslech Francii, Španělsku a Nizozemsku. Po jednom dodatečném křesle mají získat Rakousko, Dánsko, Belgie, Polsko, Finsko, Slovensko, Irsko, Slovinsko a Lotyšsko, upozornilynoviny Die Welt.

Evropský parlament v červnu navrhl zvýšit počet poslanců Evropského parlamentu o jedenáct na 716 křesel pro legislativní období 2024-2029, aby se zohlednily demografické změny v členských státech. To však narazilo na odpor Francie, Belgie a Polska, které by žádné křeslo navíc nezískaly. Tyto země budou zohledněny v rámci právě probíhajícího rozšíření.

Počet poslanců Evropského parlamentu se přezkoumává před každými evropskými volbami. Lisabonská smlouva stanoví maximální počet 751 poslanců Evropského parlamentu.

Česka se tato změna nijak nedotkne, i nadále by zemi mělo zůstat 21 křesel, jak se dočteme na webu EP.

Rozdělení křesel zohledňuje počet obyvatel členských států, ale i potřebu minimálního zastoupení evropských občanů z menších zemí. Tato zásada „degresivní proporcionality“, která je zakotvena ve Smlouvě o Evropské unii, znamená, že ačkoli menší země mají méně poslanců Evropského parlamentu než větší země, na poslance Evropského parlamentu z větších zemí připadá větší počet obyvatel než na jejich kolegy z menších zemí.

Minimální počet křesel pro zemi je 6 a maximální 96.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.