Jazzové okénko Jana Schneidera: Big Stuff, Merceditas a Na’ama

Další pokračování hudebního průvodce jazzem od Jana Schneidera nabídne skladby Big Stuff, Merceditas a Na’ama. 

Big Stuff je skladba, kterou v roce 1946 nazpívala svým nenapodobitelným způsobem Billie Holliday. Zajímavostí je, že autorem hudby i textu je legendární Leonard Bernstein.

Slavný tenorsaxofonista Gato Barbieri hraje svou skladbu Merceditas, samozřejmě ve stylu latin, se svým typickým exaltovaným zvoláním na začátku. Jeho kapelu charakterizuje koncept dvou proplétajících se basových linek, který též velmi oblibuji. Zde je hrají freejazzový veterán Jean-François Jenny-Clark na kontrabas a mladičký, později jazz-rockově proslulý Stanley Clarke na baskytaru. A k tomu Lonnie Liston Smith na piano, John Abercrombie na kytaru a do toho bubnuje celá partička, však je to také radost poslouchat: Bernard Purdie, Airto Moreira, Gene Golden, James Mtume a Moulay “Ali” Hafid.

Výtečná kapela z branže „world music“ s názvem Bustan Abraham doprovází zpěvačku Achinoam Nini v magické kompozici Shlomo Bidermana Na’ama. Znamená to třeba „Něžná“ (synonyma ponechám vaší fantazii, inspirované tou skladbou). Každopádně to je jemná asociace na jméno zpěvačky. Myslím, že jakákoliv další slova jsou zbytečná – přeji silný zážitek.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.