Česká ekonomika je zatížená recesí a inflací zároveň

Graf týdne ukazuje, že podle předběžného odhadu klesl hrubý domácí produkt ve 3. čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,3 % a meziročně o 0,6 %.

Hrubý domácí produkt (HDP) očištěný o cenové vlivy a sezónnost byl ve 3. čtvrtletí podle předběžného odhadu o 0,3 % nižší než v předchozím čtvrtletí a v porovnání se stejným čtvrtletím předchozího roku klesl o 0,6 %.

Meziroční pokles by dle ČSÚ způsoben nižšími výdaji domácností i nižší tvorbou hrubého kapitálu. Vzhledem k silnému propadnu reálných mezd, které představují klíčový zdroj kupní síly většiny domácností, takové informace nemohou být překvapivé.

Důležitý je také sektorový pohled. V mezičtvrtletním porovnání došlo k poklesu hrubé přidané hodnoty ve většině odvětví ekonomiky, což signalizuje vážný problém. Negativně se projevil zejména průmysl, obchod, doprava, ubytování i pohostinství.

Zaměstnanost mezičtvrtletně poklesla o 0,7 %, i když v porovnání meziročním (tj. stejné čtvrtletí minulého roku) vzrostla.

Uvedené údaje indikují vážné problémy v české ekonomice, která stále trpí vysokou inflací a nedaří se jí najít žádný růstový impuls.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.