Německo: Budoucnost levné jízdenky je nejistá

Levná jízdenka v hodnotě 9 eur byla zavedena na tři měsíce v polovině roku 2022 v době energetické krize. Její nástupkyně je sice dražší (49 eur měsíčně), ale stále je to pro mnoho cestujících výhodná cena. Otazníky však visí na dalším financováním tohoto projektu.

Celostátní jízdenka Deutschlandticket na veřejnou dopravu v Německu bude k dispozici i v roce 2024, ale její měsíční cena se možná zvýší, oznámily spolková vláda a 16 spolkových zemí na základě kompromisní dohody o jejím financování. Dohoda se bude týkat financování jízdenky po celý příští rok, během něhož se spolková vláda a spolkové země znovu sejdou, aby rozhodly o dlouhodobém plánu, který „zahrnuje mechanismus aktualizace ceny jízdenky, který může zahrnovat i zvýšení ceny“, uvedla veřejnoprávní televize ARD. Budoucnost jízdenky visela na vlásku několik týdnů, protože vládní koalice kancléře Olafa Scholze a zemské vlády se nemohly dohodnout, jak kompenzovat ztráty provozovatelům veřejné dopravy.

Nedávný průzkum ukázal, že až třetina současných držitelů jízdenky Deutschlandticket by se v případě dalšího zvýšení ceny mohla ze systému odhlásit.

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.