Čína si dováží americké vědce na vývoj moderních technologií

Nový projekt je jednou z čínských reakcí na mnohamiliardové investice USA do výroby polovodičů a na vývozní omezení ze strany USA.

Čína investuje více než 1,4 miliardy dolarů do nového institutu, v jehož čele stojí bývalí vědci z laboratoře jaderných zbraní v Los Alamos. Jak vyplývá z investigace amerických The Washington Times, cílem ambiciózního programu je najmout špičkové americké vědce a získat vyspělé americké technologie,

Podle svých internetových stránek je Východní institut pokročilých studií (EIAS) předstupněm plánovaného Východního technologického institutu (EIT) v čínském městě Ning-po. Organizátoři programu vyplácejí americkým vědcům milionové platy a nabízejí další lukrativní výhody za jejich znalosti pokročilých technologií, které Čína nedokázala sama vytvořit.

Podle dokumentů a veřejných zdrojů, které se projektem zabývaly, byli k účasti na programu najati nejzkušenější američtí vědci.

EIAS a EIT jsou finančně a politicky podporovány regionální čínskou komunistickou stranou v Ning-po, jižně od Šanghaje. Projekt je nejnovější verzí pekingského programu náboru „tisíce talentů“.

Noviny napsaly, že podle výzkumníků obeznámených s bezpečnostními programy je cílem projektu systematické odcizování amerického duševního vlastnictví, především v oblasti polovodičů.

Plán na nábor talentů představuje zásadní prvek čínské reakce na mnohamiliardové investice USA do výroby polovodičů a vývozní omezení USA na prodej vyspělých čipů do Číny.

Kromě přilákání technologických expertů na úrovni Nobelovy ceny plánuje EIAS získávat z USA pokročilé technologie v oblasti polovodičů, umělé inteligence, baterií a pokročilých počítačů.

„Praktiky používané fakultou a administrativou EIAS jsou hrubým porušením obchodního tajemství a doložek o zákazu konkurence platných v jakékoli americké firmě,“ uvedl jeden z odborníků, který projekt studoval.

Internetové stránky plánovaného Východního technologického institutu projekt popisují jako “nový typ výzkumné univerzity”, kterou financuje pan Yu, miliardář z Ning-po a generální ředitel společnosti OmniVision Technologies. Místní vláda provincie Če-ťiang poskytla velký pozemek, na němž má stát kampus této high-tech univerzity.

Podle představitelů provincie Če-ťiang nabízí EIAS vysoké platy a lukrativní pobídky, aby v příštích pěti letech získal na 200 technologických odborníků. Do poloviny roku 2022 jich zatím najal 48.

Podmínkou náborového programu je získání Nobelovy ceny, Fieldsovy medaile nebo jiného prestižního mezinárodního ocenění. Vědci, kteří se programu účastní, musí být mladší 60 let a v posledních dvou letech působit na světově uznávaných univerzitách a výzkumných centrech, uvádí se v dokumentu projektu.

K účasti v programu jsou zváni také generální ředitelé a technologičtí ředitelé předních technologických společností v USA, Velké Británii, Německu, Francii, Japonsku, Kanadě a Austrálii.

Musejí opustit své pozice a zavázat se, že budou pro EIAS/EIT pracovat déle než pět let. Nabíráni jsou ale také čínští odborníci.

Nejznámější odborníci budou dostávat více než milion dolarů ročně. Méně známým výzkumníkům jsou nabízeny platy od 110 000 do 137 000 dolarů, uvedly americké noviny.

V rámci projektu jim bude hrazeno 20 % nákladů na koupi domu, bude jim hrazeno vzdělání dětí a poskytována lékařská péče v „klíčových městských zdravotnických centrech“, což je privilegium obvykle udělované členům čínské vládnoucí komunistické strany.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.