Finsko uzavřelo celou hranici s Ruskem

Finsko prozatím zcela uzavřelo své hranice se sousedním Ruskem. Důvodem je prudký nárůst počtu migrantů, kteří nelegálně cestují z Ruska.

Finsko prozatím uzavřelo svůj poslední hraniční přechod do Ruska, který je stále otevřen pro pohyb osob. Na televizní tiskové konferenci to oznámil finský premiér Petteri Orpo.

V posledních týdnech zaznamenala finská pohraniční stráž prudký nárůst počtu lidí, především z Blízkého východu a Afriky, kteří cestují z Ruska bez platných dokladů a žádají ve Finsku o azyl. V důsledku toho Finsko postupně uzavřelo své hraniční přechody do Ruska, informovala německá Tagesschau.

Pro nákladní železniční dopravu zůstává otevřena pouze hraniční stanice Vainikkala na jihovýchodě Finska.

Na pomoc přijde Frontex

Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž Frontex plánuje vyslat 50 příslušníků pohraniční stráže a další zaměstnance, jakož i vybavení, jako jsou hlídkové vozy, aby posílily činnost finské pohraniční stráže.

První skupina policistů by měla být k nasazení ve středu 29. listopadu, aby rozšířila společnou operaci Frontex Terra 2023 ve Finsku. Budou mezi nimi příslušníci pohraniční stráže, podpora při registraci migrantů, odborníci na doklady a tlumočníci.

Tato rychlá mobilizace zdrojů odráží důležitou úlohu agentury Frontex při zajišťování bezpečnosti evropských hranic a ukazuje její schopnost přizpůsobit se a rychle reagovat na vznikající potřeby členských států. Vnější hranice Finska, které měří 1 340 km, jsou zároveň hranicemi EU, takže jejich bezpečnost je předmětem společného evropského zájmu.

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.