Americký a čínský ministr zahraničí jednali v Mnichově

Čína naléhala na USA, aby zrušily „nezákonné“ sankce a zmírnily obavy z cestování do USA.

Americký ministr zahraničí Anthony Blinken a jeho čínský protějšek Wang I jednali minulý pátek na pozadí programu Mnichovského bezpečnostního fóra. Jednání bylo oběma stranami popsáno jako „konstruktivní“ a „upřímné“.

Podle prohlášení čínské státní tiskové agentury Sin-chua vyzval Wang USA, aby zrušily „nezákonné jednostranné sankce“ vůči čínským občanům a podnikům. Dále vyzval americkou vládu, aby „zastavila neoprávněné obtěžování a výslechy“ čínských občanů cestujících do USA. Tato žádost souvisela s nedávnými zprávami o čínských studentech, kterým byl odepřen vstup do USA kvůli problémům s vízy.

Americká strana uvedla, že Blinken vyjádřil znepokojení nad čínskou podporou ruské války na Ukrajině, a to „včetně podpory ruské obranné průmyslové základny“.

Vztahy mezi Čínou a USA se v posledních letech zhoršily kvůli omezením v oblasti technologií, obavám ze špionáže, Tchaj-wanu a dalším otázkám. Napětí mezi oběma zeměmi se nicméně začalo zmírňovat poté, co se prezidenti Joe Biden a Si Ťin-pching v listopadu minulého roku setkali na summitu v San Franciscu a přislíbili posílení vzájemných vztahů. Čínský lídr Si navrhl, aby do Číny v příštích pěti letech přijelo 50 000 mladých Američanů, kteří by se zúčastnili výměnných a studijních programů.

Wang a Biden naposledy jednali vloni v říjnu. Letos v lednu jednal ministr zahraničí Wang s poradcem pro národní bezpečnost Jakem Sullivanem.

Podle prohlášení na internetových stránkách EU se ministr zahraničí Wang v pátek sešel na samostatném jednání i se šéfem zahraniční politiky Evropské unie Josepem Borrellem. Na pořadu jednání byla otáz Rusko-Ukrajina a situace na Blízkém východě a na Tchaj-wanu. Borrell vyzval Čínu, aby se zapojila do řešení ukrajinského mírového vzorce mimo jiné tím, že se připojí ke globálnímu mírovému summitu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.