Válka v Gaze může paralyzovat jednání skupiny G20

Kromě konfliktu v Gaze se členské země seskupení dvaceti největších ekonomik světa neshodnou ani ve věci války na Ukrajině.

Zasedání ministrů zahraničí G20 může omezit diskusi o geopolitických otázkách, protože členové sdružení čelí mnoha rozporům, uvedla agentura Bloomberg s odvoláním na své zdroje.
Klíčovými tématy dnešního jednání je konflikt na Ukrajině a v pásmu Gazy. Před zasedáním, které se koná ve dnech 21. a 22. února, představitelé zastupující Jihoafrickou republiku a Brazílii uvedli, že chtějí v komuniké zohlednit svůj postoj k postupu Izraele v pásmu Gazy – domnívají se, že Palestinci jsou vystaveni genocidě.

Dnešní jednání komplikuje skutečnost, že brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva o víkendu přirovnal izraelskou válku proti Hamásu k vyhlazování Židů Adolfem Hitlerem během holocaustu. Lula udává tón rozvojovým zemím, protože Brazílie je rotujícím předsednictvím skupiny G20. Několik latinskoamerických zemí stáhlo své velvyslance z Izraele, zatímco Jihoafrická republika podala žalobu k Mezinárodnímu soudnímu dvoru a obvinila Izrael z genocidy.

Ostatní členové skupiny G20, včetně USA a Německa, tuto formulaci odmítli, uvedli tazatelé agentury. Některé země G20 se domnívají, že by ministři měli na zasedání odmítnout projednávání geopolitických konfliktů, včetně bojů na Ukrajině, protože “dohoda v této otázce je nemožná”. Jak poznamenává agentura Bloomberg, brazilské úřady již novinářům sdělily, že ministři na závěr zasedání vypracují zprávu, ale nepředloží komuniké. Jeden z respondentů agentury také uvedl, že absence “citlivých politických témat” na zasedání G20 sníží význam této akce. Poznamenal však, že to šéfům zahraničních politik umožní dosáhnout dohody o jiných otázkách, včetně ekonomiky.

Už během říjnového setkání v Maroku, které se konalo jen několik dní poté, co Hamás podnikl útok na Izrael, se šéfové financí skupiny G20 dohodli na komuniké, v němž se o tomto konfliktu nezmínili, což jen podtrhuje snahu fóra řešit konflikty, které jsou považovány za hrozbu pro globální ekonomiku.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.