Indická demonetizace selhala

Zpráva dne: Ukazuje se, že pokus Modiho vlády bojovat s korupcí v Indii pomocí demonetizace ekonomiky se nezdařil. Opozice dokonce mluví o úplném krachu celého projektu.

Financial Times.  99 % bankovek s vysokou hodnotou bylo vyměněno, nebo uloženo, informovaly Financial Times o situaci v Indii.

Indická centrální banka odhaduje, že 99 % vysoce denominovaných bankovek, které byly zrušeny minulý rok, bylo uloženo nebo vyměněno za novou měnu. Tím byly zmrazeny naděje vlády, že tato demonetizace vymaže velký objem „černých peněz.“

Indický premiér N. Modi se domníval, že když banky vysokých řádů přestanou být legálním platidlem, pak zkorumpovaní úředníci, obchodníci i kriminálníci, o kterých se ví, že hromadí nelegální hotovost, budou naříkat nad „bezcennými kusy papíru.“

A v té době se odhadovalo, že až třetina indické měny bude vypuzena z ekonomiky – protože bohatí bankovky zničí, místo aby přiznali, že je drželi. Jenže aktuální zpráva indické centrální banky ukazuje, že většina držitelů vysokých bankovek byla schopna jimi disponovat, takže se bankovky vrátily zpět do bank.

A odhaduje se také, že se objevily komplexní sítě praní peněz kvůli demonetizaci, aby bohatí Indové mohli uložit obrovské objemy dříve nedeklarovaných peněz, aniž by na ně přišly daňové úřady. Takže se prodávaly staré bankovky se slevou, obchodníci pak vyslali chudé Indy, aby je vyměnili, nebo uložili u bank.

Mnoho bohatých Indů se obrátilo na přátele a příbuzné, aby jim pomohli s dříve nedeklarovanými penězi do bankovního systému, jiní „platili předem“ za pracovníky. A opozice proto hovoří o kolosálním selhání demonetizace, která málem zruinovala ekonomiku.

Čísla jsou velice nepříjemná pro premiéra Modiho, který apeloval na občany, aby vydrželi těžkosti a potrestali bohaté a zkorumpované. Mnoho chudých Indů bylo nedostatek hotovosti těžce postiženo, ale demonetizaci podpořili, protože si mysleli, že bohatí na tom budou hůře. Museli snést dlouhé fronty na výměnu starých bankovek za nové, ale měli zprávy, že bohatí Indové pálí své nelegální peníze.

Ministr financí přiznal, že černé peníze se vrátily do ekonomiky, ale prý budou účty dále prohledávány. Prý se bude zpracovávat velké množství dat a mnoho lidí se bude zpovídat z toho, kde přišli k velké hotovosti. Prý se prověřuje 1,8 milionů bankovních účtů, jejichž vklady nejsou v souladu s tím, co uvádí daňová přiznání.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.