Čínský tisk kritizoval v souvislosti s nástupem Trumpa západní demokracii

Bloomberg/Peking. Čínská státní média využila podle zpráv agentury Bloomberg Trumpovy inaugurace ke kritice západní demokracie.

Deník komunistické strany Číny Žen-min ž‘-pao (česky Lidový deník) napsal v této souvislosti, že západní demokracie dosáhla svých hranic a nyní upadá.

Tématu věnovaly noviny celou stránku nedělního vydání. V poměrně neobvyklé sérii komentářů se Lidový deník věnoval vzestupu anti-establishmentových a protekcionistických politiků jako je Trump, aby tak demonstroval relativní stabilitu čínského systému.

Prezident Si v poslední době mluvil k západnímu publiku o čínských hospodářských a politických hodnotách a obhajoval přes některá negativa globalizaci. Signalizoval také, že Čína bude volit umírněný přístup ke Trumpovým provokacím ohledně obchodu. Podle slov profesora politologie Žang-Minga chtějí dnes komunističtí lídři, aby se Čína stala jednoho dne globálně relevantní díky svému politickému systému a měla svoje vlastní univerzální hodnoty.

Článek v Lidovém deníku psal konkrétně, že „Demokracie západního byla uznávanou silou v dějinách společenského vývoje. Ale nyní dospěla ke svým limitům.“ A dále potom: „Demokracie je už v zajetí kapitálů a stala se zbraní v rukou kapitalistů v honbě za zisky.“

Čínský deník tak došel k názoru, že současný vývoj, a to hlavně vznikající sociální krize kapitalismu, potvrzuje „nadřazenost marxismu a socialismu“.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.