Čína před sjezdem: Změní se kádrová pravidla a posílí tak současný prezident v roli lídra?

Přečetli jsme: 18. října se Čína chystá na stranický sjezd, který nejspíš potvrdí Si Ťin-pchinga na dalších 5 let do úřadu prezidenta. Objevují se ale spekulace, že Si chce dosavadní systém posunout směrem k personifikovanému modelu vládnutí.  Proč?

Tento měsíc čeká čínskou politiku politický veletoč, který se koná dvakrát za deset let. Letos bude obhajovat svoje vedení současný prezident Si Ťin-pching. Případ stranického č.6 a šéfa protikorupčního oddělení Wang Ki-šan určí do jaké míry bude Si omezen pravidly, která dnes platí v komunistické nomenklatuře Číny, všímá si agentura Bloomberg.

Podle nich všichni vysocí představitelé odcházejí ve věku 68 let ze svých postů v Politbyru. Wang by měl letos odejít do důchodu, protože dosáhl tohoto věku. Nicméně současná situace ukazuje na to, že by nepsané pravidlo mohlo být porušeno. Což by případně mohlo vést k tomu, že 64-letý prezident Si nebude v budoucnu takovým pravidlem omezen.

Rozhodnutí prezidenta Si ohledně Wanga by tak spolu s dalšími kádrovými pohyby označovalo, zda Si chce zachovat současný systém kádrové politiky, nebo zda dává přednost návratu k modelu, který staví na jednotlivých osobnostech. To by mu dalo více autority a potenciálně by mu to ale dalo také více prostoru pro větší politické změny.

Podle západního analytika Williama Overholta z Harvardské univerzity je už nyní postavení dnešního prezidenta bezprecedentní z hlediska jeho lídrovské role. Ale je zatím nejasné, zda bude schopen nastartovat velké reformy, které jsou klíčové pro hospodářskou budoucnost Číny.

V daném momentě je prezident Si v bodě kariéry, kdy by měl začít připravovat přechod moci k následovníkům. Protože se bude jednat o jeho druhý a poslední termín u moci. To, jak se mu podaří naladit nadcházející stranický kongres 18. října, ukáže politikovi další plány, míní dále článek.

Intrika stranického sjezdu

Samotný stranický sjezd dává pro Si Ťin-pchinga možnost vyměnit až polovinu nejvyššího čínského vedení, včetně 5 ze 7 členů Stálého výboru, kteří by překročili věkovou hranici. A proto se spekulace obracejí na protikorupčního šéfa Wanga, který se s prezidentem Si zná od dob kulturní revoluce. Právě jeho si po nástupu do úřadu v roce 2012 Si vybral jako hlavního bojovníka s problémem korupce. Wang ale také před tím pomohl založit první čínskou investiční banku a má dobré kontakty na Wall Street, píše dále článek.

Odborníci Wangovi velkou šanci na to, že zůstane nedávají. Mluví se jen o 10 % šanci, protože by takový krok, jenž by nerespektoval pravidla, byl velmi destabilizující.

Vlastní pravidlo věkového omezení bylo stanoveno v roce 2002 a požaduje, aby členové Stálého výboru strany byli mladší 68 let. Jinak odcházejí. Ovšem pravidlo je spíše neformální, ale od té doby se zachovávalo. Nicméně nikde není psáno, že to tak být musí. Například čínský analytik Deng tvrdí, že by k žádné katastrofě nedošlo a že by to mohlo být pozitivní z hlediska kontinuity. Jak k tomu dodává Joseph Fewsmith z Bostonské univerzity, skutečnou motivací pravidla z roku 2002 byla neutralizace rivalů v rámci stranického boje.

Prezidentu Si se podařilo rychle konsolidovat moc a minulý rok se mu dostalo statusu „jádrový“ lídr, který označuje jeho centrální postavení. Jeho muž Wang v poslední době čelí spekulacím ohledně korupce – milionář Guo Wen-kui, který žádá azyl v USA, Wanga obvinil z korupce. Wang se k těmto obviněním nijak nepostavil.

Nicméně pokud Wang odejde či zůstane, nemění to nic na tom, že prezident Si svoji pozici posílí jako nejsilnější lídr Číny za poslední generaci. Jsou tu náznaky, že by mohlo dojít k revizi čínské ústavy a že by se v ní mohlo objevit jméno Si Ťin-pchinga, což nebyl případ žádného lídra kromě Mao Ce-tunga.

Další náznaky o tom, co má Si v plánu, ukáže skutečnost, zda jmenuje svého následníka. Podle ústavy je jeho doba v úřadě prezidenta omezená na dvě období. Pro posty lídra a nejvyššího velitele, ale takový limit stanoven není.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.