Trump v Davosu. Jeho projev se může stát zlomovým bodem pro globální elitu

Přečetli jsme: Ekonomické fórum v Davosu čeká na projev D. Trumpa. Ten může ukázat, zda se éra Davosu a jeho pojetí globalizace chýlí ke konci.

Minulé Světové ekonomické fórum v Davosu zažilo šok.  Donald Trump byl zvolen prezidentem USA, Británie si předtím zvolila Brexit. Ti, kdo navštěvují Davos, považují stálou integraci obchodu, trhů a vlády jako nevyhnutelnou a přímo žádoucí. Jenže tyto ideje v éře Trumpa a Brexitu se zdály být v obklíčení. Komentář o nadcházejícím ekonomickém fóru v Davosu nabídly noviny Financial Times.

Steven Bannon tehdy své ideologické nepřátele popsal jako „davoskou skupinu.“ Ale rok poté budou nálady byznysmen, finančníků, politiků a veřejných intelektuálů v Davosu nejspíš jiné.  Bannon je u Trumpa nyní persona non grata a Trump se Davosu zúčastní a bude mít projev.

Usmíří se Trump s Davosem?

Trhy zaznamenávají nové rekordy, posiluje ekonomický růst, řada delegátů dorazí do švýcarského lyžařského centra dobře naladěni. Hlavním bodem fóra bude Trumpův projev. Pokusí se s Davosem usmířit, nebo bude hrát na svou volební základnu a bojovat proti globální elitě? Zdá se, že to bude spíše to první, protože je zde řada členů administrativy, kteří budou prezidenta Trumpa doprovázet. Patří mezi ně ministr financí Steve Mnuchin a  ministr zahraničí Rex Tillerson. Davos už není z Trumpa tak napjatý – z částí proto, protože nenaplnil některé své sliby, jako vysoká cla na čínské výrobky.

Trump asi také upozorní na velké škrty u daní z příjmu korporací, což má obvykle u byznysu ohlas. „Kooptovat“ obtížné politické osobnosti – to je hra, která se v Davosu hraje. Koneckonců v minulosti se červené koberce rolovaly pro ruského prezidenta, či prezidenta Íránu. Klaus Schwab, dlouhodobý předseda Světové ekonomického fóra, se v extravagantním lichocení dobře vyzná a víme, že na to Trump dobře reaguje.

Čína a globalizace

Důležitým faktorem, který přesvědčil Trumpa, aby se účastnil Davosu, byla minulá účast čínského prezidenta. Ten využil příležitosti a ustanovil Čínu jako hlavní zemi podporující volný obchod, přičemž učinil i některé narážky na Trumpovu agendu „America First.“

Nicméně toto vystoupení vyvolalo i kritiku zástupců nadnárodních firem, kteří vidí rostoucí obtíže v obchodování s Čínou. A za rok tento pocit nejspíše ještě vzrostl. Západní firmy jsou také znepokojeny programem „Made in China 2025“, protože si myslí, že budou muset konkurovat čínským národním šampionům, za kterými bude stát vládní podpora.

To je téma, kterým by Trump mohl začít. Pokud přesvědčí davoské publikum, že „jen narovnává“ hrací pole, pak může získat pozitivní ohlas.  Ovšem jeho slabost pro konfrontační rétoriku znamená, že se také může publiku vzdálit. Publikum asi bude také chtít slyšet, jak chce Trump přesně pokračovat ve své obchodní agendě. Pokud se bude snažit se „vypořádat“ s Čínou na poli WTO, může získat podporu EU. Ale pokud by se snažil najít cestu a obejít WTO, nebo se ji snažit dokonce oslabit, pak v tom bude sám.

Koneckonců Čína není jediná země, na kterou si Trump, co se týče obchodu, stěžuje. Patří mezi ně i Japonsko, Německo, Jižní Korea, Kanada a Mexiko. Pokud si bude chtít podat všechny, pak riskuje vytvoření antiamerické obchodní koalice.  

Trump zastíní nováčka Macrona

Než se k vystoupení rozhodl Trump, vypadalo to, že hlavní hvězdou bude francouzský Emmanuel Macron. Jako bývalý bankéř oddaný liberalizační reformám, je Macron také pro hlubší evropskou integraci či spolupráci u klimatických změn. Zkrátka, francouzský prezident patří k miláčkům Davosu. Není těžké si ho později představit jako hlavu nějaké velké korporace, nebo mezinárodní organizace. Krize eura je slabší, růst v eurozóně je silnější, delegáti jsou ohledně Evropy optimističtější. Panuje ale také několik obav.

Jedna se týká Německa. Zformování nové německé vlády trvá velmi dlouho, takže francouzsko-německé partnerství, které by mělo EU oživit, ještě nefunguje.

I politická situace v dalších zemích – patří k nim Itálie, Španělsko, Polsko a Velká Británie – je znepokojující. Itálie má v březnu volby, euroskeptické strany by mohly uspět. Španělsko prožívá ústavní krizi, hlavní katalánští politici jsou ve vězení. Polská vláda byla formálně obviněna Evropskou komisí z podkopávání vlády práva. Británie má před sebou vyjednávání o Brexitu a nejistou ekonomickou budoucnost. Na hranicích EU také není klid. Uprchlická krize a konflikt na Ukrajině se v diskusích jistě vyskytnout. Putin se drží od Davosu dál od roku 2009, ale Rusko hostí fotbalové mistrovství světa.

Davos stále zůstává místem, které se snaží namixovat vzrušení a vážnost tak, aby si delegáti mysleli, že oni skutečně tvoří svět. Jenže idea globalizace, kterou vede elita, je více zpochybňována než před deseti lety. Trumpův projev může být silným signálem, zda se éra Davosu chýlí ke konci.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.