Jordánsko dostane stabilizační balíček pomoci. Platí Saúdové a spol.

AP. Tři státy Perského zálivu slíbily Jordánsku 2,5 miliard dolarů jako finanční pomoc. Cílem finanční pomoci je stabilizace významného amerického spojence na Blízkém východě. Jordánsko si v posledních týdnech zažilo nejhorší protivládní protesty, které se týkaly vládní škrtové politiky a nárůstu daní.

Peníze Jordánsku poskytne Kuvajt, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. Obnos bude dán k dispozici jordánské centrální bance, zatímco garance zemi poskytla Světová banka. Peníze tak mají pomoci Jordánsku překonat současnou fiskální krizi.

Protesty v Jordánsku přivedly k rezignaci premiéra země. I když se jednalo o pokojné protesty, ohrozily stabilitu království, které sousedí s Irákem a Sýrii, dvěma zeměmi, kterými zmítají konflikty. Jordánsko je jednou z mála zemí, která má na Blízkém východě plné diplomatické zastoupení v Izraeli. Hraje úlohu při izraelsko-palestinském dialogu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.