Přečetli jsme: Za zvolení Zemana může český „postsocialismus“, který je nemocí, jež musí generačně vymizet, píše se na Ukrajině. Zeman ale nemůže nijak ovlivnit českou zahraniční politiku a vztahy k Ukrajině.
Vítězství Zemana ve volbách v Česku nemůže nijak poškodit Ukrajinu, míní Vladimir Ogryzko, bývalý ministr zahraničí Ukrajiny v letech 2007-2009 v komentáři pro ukrajinský deník Novoe Vremja.
Ukrajina i Česká republika, ta první postsovětská a druhá postsocialistická, trpí stejnou nemocí. V českém případě je to „postsocialismus“, který jako ukrajinský „postsovkismus“ zmizí jenom s výměnou generací.
Na Ukrajině lidé pokračují v tom, věří populistům. Jak se ukazuje ve výzkumech, nejpopulárnější politici Ukrajiny jsou politici-lháři. Voliči ve skutečnosti neanalyzují, co politici dělají, ale jen poslouchají, co jim říkají.
Ogryzko si myslí, že v České republice je stejná situace. Pro populismus je lehčí dostat podporu, protože pravda není moc sladká. Naopak lži v hezkém balení s polykají s velkou chutí.
V souvislosti s vítězstvím Zemana v prezidentských volbách není třeba dramatizovat situaci. Pravomoci prezidenta jsou velmi omezené a prezident reálně nemůže ovlivnit českou zahraniční politiku.
Dříve se mezi Zemanem a vládou vedly spory a premiér i ministr zahraničí Česka tvrdili, že slova Zemana neodpovídají oficiálnímu směru země. Něco podobného se dá očekávat také v budoucnosti.
Vítězství takového politika vůbec neznamená, že se Evropě otočili k Ukrajině zády, píše dále autor. Znamená to, že v Evropě vykvetl plným květem populismus. A to je velmi smutné. Zdálo by se, že evropští politici by měli být většími pragmatiky, ale také oni používají populismus k tomu, aby se dostali k moci.
Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.