Irská Sinn Féin a tvrdá hranice

Ian Quigley komentuje brexitovou politiku Sinn Féin a ostrou otázku tvrdé severoirsko-irské hranice.

Sinn Fein tlačí Theresu Mayovou k ústupkům a slibům, které britská vláda nemůže prostě dodržet. Což vytvoří záminku pro vyhlášení nezávislosti na Londýnu.

Ovšem takováto nezávislost není automatickou absorpcí Severního Irska do Irské republiky – náklady, jak finanční, tak sociální, by byly šílené. Unionistické paramilitární jednotky by jistě přenesly teror na jih Irska – tedy na místo, kterému se i ve vrcholech konfliktu v letech 1969-1998 vyhnuly bomby a střílení, které jinak byly v Severní Irsku na denním pořádku.

Je spíše možné, že by Severní Irsko existovalo v jakémsi politickém limbu, dokud by nebylo rozhodnuto o jeho osudu. Nakonec by, ironicky, mohlo dojít k tomu, že Irská republika posílí bezpečnost na své straně hranice ve jménu zadržení chaosu vzhledem k jakékoliv „deklaraci nezávislosti“. Pravděpodobnější je, že britská vláda by vyhlásila neudržitelnou situaci a stáhla své síly na svou stranu Irského moře a nechala by obyvatele Severního Irska, ať se se situací nějak popasují.

Pro čtenáře !Argumentu jsem našel dva články, které se vztahují k problematice tzv. tvrdé hranice mezi oběma Irsky. První je od Mary Lou McDonaldové, která je nově předsedkyní Sinn Fein. Ona tlačí Londýn k tomu, aby Severní Irsko mělo „zvláštní pozici“ stále v EU.

Druhý článek varuje před občanskou neposlušností, kdyby se na ostrově znovu objevila tvrdá hranice. Bylo by dobré si připomenout, že konflikt 1969-1998 začal kampaní za občanskou neposlušnost a hnutím za občanská práva, které vedla mimo jiné Bernadette Devlinová.

Záměry britské vlády ohledně Brexitu jsou v rozporu s její rétorikou ohledně severu Irska, říká McDonaldová.

Předsedkyně strany Sinn Féin Mary McDonaldová uvedla, že to, že britská vláda trvá na svém úmyslu opustit jak celní unii, tak jednotný trh, zcela odporuje výroku Theresy Mayová, v němž uvedla, že nechce oslavit tzv. Good Friday Agreement.

Poslankyně McDonaldová uvedla: čas na vyjednávání ubývá a britská premiérka stále říká, že nechce podkopat Good Friday Agreement a že v Irsku nechce tzv. tvrdou hranici. Ale její rétorika je v rozporu se záměry britské vlády.

Snad jediná věc, která je jasná, je to, že britská vláda opakuje svůj záměr odejít jak z celní unie, tak z jednotného trhu, a to bez ohledu na dopad na sever Irska. Mayové nezáleží na demokratické vůli lidu na severu Irska, kteří chtějí zůstat v EU. Irská vláda musí jednat, říká McDonaldová, aby zajistila, že záruky dosažené v prosinci, zůstanou neměnné.

McDonaldová uvedla, že povede delegaci Sinn Féin k setkání s evropským vyjednavačem Barnierem v Bruselu. Znovu zdůrazní své obavy o dodržení dohody Good Friday. Chce zajistit, aby nedošlo k návratu tvrdé hranice, je potřeba chránit celoirskou spolupráci a práva občanů Severního Irska.

McDonaldová nakonec uvedla, že věří, že jen speciální statut severu uvnitř EU je jedinou cestou, jak dosáhnout těchto cílů.

Druhý z článků: Sinn Féin varuje před občanskou neposlušností, kdyby měl Brexit vést k tvrdé hranici.

Jeden z poslanců strany Sinn Féin, Chris Hazzard uvedl, že návrat tvrdé hranice by velice rozčílil místní obyvatele.

Pokud dojde k situaci, zdůraznil Hazzard, kdy budou na hranicích nějaké závory, nebo něco podobného, lidé to určitě nebudou chtít. Podle Hazzarda se hodně pozornosti věnuje disidentským republikánským organizacím a jejich výhrůžkám, ale může to jít ještě dál – až k pocitu občanské neposlušnosti.

On sám se také domnívá, že EU bude blokovat pokrok v otázkách obchodu, nevyloučil ani využití irského veta.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.