Čínská ekonomika hlásí růst 6,8 %. Díky spotřebě, exportům a investicím do nemovitostí

Reuters. V prvním čtvrtletí letošního roku zaznamenala čínská ekonomika rychlejší růst, než se původně očekávalo. Za první tři měsíce rostla o 6,8 %. Růst podpořila vysoká spotřebitelská poptávka, zdravé exporty a robustní investice do realit.

Tyto čísla pomohou nejspíš udržet na nějaký čas synchronizovaný globální růst, i když zde je obchodní napětí mez Čínou a USA. Ekonomové nicméně předpokládají zpomalení hospodářského růstu Číny, a to v souvislosti se ochlazením nákupů realit a také s dluhy čínských regionů.

Velkou roli v růstu sehrála spotřebitelská poptávka, která činila 80 % růstu celkově. Vedle toho hrály pozitivní roli také čínské vývozy. Jenom v březnu vyrostly prodeje v obchodech o 10,1 %, což je o něco více než se očekávalo. Podle všeho je spotřeba velmi silným faktorem ve velkých městech a jako takový byl podceněn v dosavadních odhadech.

Čína také mohutně vyvážela. Její export do USA vyrostl o 14,8 % a spekuluje se o tom, že čínské firmy se snažily vyvést maximum před tím, než vypukne obchodní válka s USA.

Analytici nepředpokládají plnocennou obchodní válku mezi Čínou a USA, nicméně tvrdí, že zde bude pokračovat nejistota.

Investice do nemovitostí odrážejí novou hospodářskou politiku vlády. V minulém čtvrtletí vyrostly o 10,4 %, což je nejvíce za poslední tři roky. Došlo také k výraznému nárůstu ceny půdy. Naopak prodeje pozemků se snížily v souvislosti s vládními zásahy do cen.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.