Spotřeba je americká Achillova pata v obchodní válce

Představa, že Čína je v obchodní válce ekonomicky zranitelnější, než jsou Spojené státy, je iluze, které je nebezpečné podléhat.

David Goldman pro Asia Times píše, že obchodní válka produkuje jen ztráty. Washington by neměl podléhat iluzi, že Čína je zranitelnější než USA.

Goldman upozorňuje, že rozpočty amerických domácností jsou tak napjaté, že i malé nárůsty cen způsobí pokles výdajů. Je to podle něj jasné podle reakce spotřebitelů na růst cen ropy.

Pokud se cla, která uvaluje Trump, přemění do podstatných nárůstů cen, pak spotřebitelské výdaje během pár měsíců začnou padat. Americký růst může padnout k nule, varuje Goldman.

Nárůst cen kvůli clům u položek jako jsou pračky (o 8 %) se odrazí v nižších výdajích spotřebitelů. Oživení začne tedy ještě před koncem tohoto roku padat, nebude to žádná krize, ale zklamaní spotřebitelé jsou rozčílení voliči, takže může dojít k politickému úderu proti celní politice, myslí si Goldman.

Goldman dále operuje řadou grafů (viz originální text z Asia Times).

Ukazuje například, že růst zaměstnanosti nepřinesl žádný nárůst v kupní síle, a to kvůli inflaci. Druhý zásadní bod je, že spotřebitelé mají malé úspory, jen 2,5 % z příjmu. Je to podobně malá míra úspor jako v roce 2007, kdy si domácnosti myslely, že mají kapitálové zisky z cen nemovitostí. Protože reálné mzdy stagnují, pak spotřebitelé utrácejí de facto celý svůj příjem.

Ale pak je tu dluh spotřebitelů a jeho obsluha, která vzrostla na úrovně, které USA zažily před krizí. Jde o placení úroků vzhledem k disponibilnímu příjmu domácností.

Domácnosti dál používají kreditní karty, aby financovaly spotřebu.

Goldman se vrací ke svému staršímu pozorování, kde vidí velkou citlivost spotřeby domácností na ceny ropy. Pozoroval, že měsíční změny spotřeby se mění obráceně ke změnám ceny ropy. Jednoduše řečeno, když jde nahoru cena benzínu, spotřebitelé okamžitě začnou šetřit někde jinde.

Inflace je sporná kategorie, připomíná Goldman. Služby šly za posledních dvacet let nahoru o 80 %, ale dlouhodobé zboží jen o 20 %. Je to z toho důvodu, že cena spotřební elektroniky, domácích spotřebičů, smartphonů a dalšího zboží spadla, a to kvůli levným dovozům z Číny a dalších zemí.

Čínské dovozy do USA podobně jako ropa budou mít značný dopad na spotřebitelský koš americké domácnosti.

Právě Trumpovo voličstvo pocítí úder téměř ihned, myslí si Goldman. Američané si zvykli na nízké ceny dlouhodobého zboží, a nebude se jim chtít platit víc. Obzvláště ne za situace, kdy už tak jsou jejich rozpočty napnuté, protože reálný růst mezd je nula a rostou náklady na obsluhu dluhu.

Obchodní válka bude zlá pro Čínu i USA. Američané ale na bolest nejsou zvyklí, proto jsou USA zranitelnější než Čína.

Obchodní válka, uzavírá Goldman, je ztráta pro obě strany, ale rozhodně by si Trumpova administrativa neměla myslet, že Čína je zranitelnější než USA.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.