OSN: Nová zpráva ukázala na beztrestnost zločinů sexuálního násilí na Ukrajině

UNnews. Vrchní komisař pro lidská práva při OSN vydal zprávu týkající se sexuálního násilí na Ukrajině, a konkrétně také v rámci konfliktu na Donbase.

Podle zprávy (celá zde v angličtině) v oblasti neplatí zákony a nejsou ani síly, které by vyšetřování a potrestání zločinů sexuálního násilí na jihovýchodě země vyšetřovaly. Beztrestnost vede u mnoha obětí k tomu, že obviňují samy sebe v rámci „dvojího vinění“. Jejím hlavním důvodem je to, že jihovýchod Ukrajiny je mimo kontrolu vlády a neplatí v něm zákony. Nicméně zpráva také uvedla, že Ukrajina má problémy s legislativou v ohledu na sexuální násilí. Ta je nedostatečná. Vedle toho země čelí systematickému rozkladu důvěry v právo.

Zpráva také odhalila, že bití, elektrošoky na genitáliích, znásilnění, pokusy o znásilnění, vynucená nahota byly používány jako způsoby, jak získat přiznání.

V oblasti, které je pod kontrolou ozbrojených skupin bylo sexuální násilí také použito jako podmínka propuštění zajatců a podobně. Vyhrožování znásilnění členů rodiny bylo dalším nástrojem v rámci psychologického nátlaku.

Většina dokumentovaných případů násilí se stala, když byli lidé – muži a také ženy – drženi v zajetí buď vládními vojsky, nebo ozbrojenými skupinami.

Zpráva dále varovala, že stále zhoršující se hospodářská situace na jihovýchodě země vede mnohé lidi ke krokům, které umožňují potom rozkvět jevů jako jsou sexuální násilí a také obchod s lidmi.

Celá zpráva se zaměřila na období od března 2014 do konce ledna roku 2016 a pokrývá teritorium celé země, a to včetně Krymu. Zvláštní pozornost měla ale oblast na jihovýchodě, kde probíhá ozbrojený konflikt.  Pozorovatelé Komisariátu působili v zemi na pozvání ukrajinské vlády.

Právě v konfliktní oblasti na jihovýchodě země, v Luhansku a v Doněcku, je podle zprávy nedostatečná péče o oběti sexuálního násilí. To situaci obětí sexuálního násilí ještě zhoršuje.

Nicméně také ve zbytku země zdravotníci a státní instituce “mají nedostatek znalostí a dovedností, které je třeba mít pro jednání s obětmi mučení a sexuálního násilí spojeného s konfliktem.” Přesto, že iniciativy občanské společnosti a charity se snaží věci změnit, je to podle dokumentu Vrchního komisaře pro lidská práva OSN zatím nedostačující.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.