Řešení migrační krize bude potřebovat více úsilí, tvrdí Brusel

Jsou zde další pochybnosti o plánech na řešení migrační otázky, které evropští lídři podepsali na červnovém summitu.

Snaha EU posílat migranty zachráněné na moři zpět do afrických zemí nemá zdaleka podobu hotové dohody. Evropské země se jednak ani nedohodly mezi sebou, ani nemají souhlas afrických zemí, jak by takovýto mechanismus fungoval. Napsaly o tom noviny Financial Times (vydání 07/08/2018).

Ukazují se tím další pochyby ohledně plánů, které evropští lídři podepsali na červnovém summitu. Obecně je zde podpora pro zastavení příchodů přes Středozemní moře a zastavení pašeráckých cest, kritici uvádějí praktické problémy. Podoba „kontrolních center“ zatím nebyla nijak specifikována

Problém není ani prodiskutován, ani není jasný návrh pro partnery v Africe. Evropští lídři schválili nápad na „vyloďovací platformy“, které nebudou v EU, aby se zmírnilo napětí mezi Itálii, která chtěla redistribuovat migranty a mezi zeměmi střední Evropy, které odmítají migranty přijímat.

Obecná formulace říká, že země budou využívat své vazby v Africe, ale nikdo zatím nebyl vyzván, aby to probral s danými zeměmi. Kritici tvrdí, že tento plán je necitlivý vůči africkým zemím, z nichž řada byla dříve okupována evropskými zeměmi.

Evropská komise vzápětí navrhla, že zaplatí 6000 euro za migranta vládě, která zachrání lidi ze Středozemního moře. Itálie ovšem řekla, že žádnou charitu nepotřebuje a plán odmítla.

Český premiér Andrej Babiš tvrdí, že plán EU je nefunkční, především nápad posílat migranty do evropských center. Podle Babiše je nejlepší se dohodnout se zeměmi severní Afriky a pomáhat lidem v daných zemích, jako je Sýrie a Nigérie.

EU se snaží investovat miliardy eur do projektů, které mají jít ke kořenům migrace, ale prozatím je na půlce slíbených 44 mld. eur investice do roku 2020. tyto peníze mají podpořit vytváření pracovních míst.

Studie ovšem zjistily, že zlepšené podmínky k životu nezastaví migraci z chudších zemí a částečně ji dokonce spouští, protože populace roste a lidé mají více peněz, aby zaplatili pašerákům.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.