Spojené státy se poprvé vyjádřily na adresu Číny takto jednoznačně. Navzdory diplomatickému dialogu obou zemí.
Americký ministr obrany Jim Mattis otevřeně varuje Peking, napsaly noviny Asia Times o dalším vývoji ve vztazích mezi USA a Čínou.
Čína by měla odstranit svůj raketový systém, který je kontroverzně umístěn v Jihočínském moři. Poprvé se Washington vyjádřil takto jednoznačně. Navíc tento výrok následoval poté, co se uskutečnil diplomatický a bezpečnostní dialog mezi oběma zeměmi.
Asia Times uvádějí, že v zemích jihovýchodní Asie a v USA rostou obavy, že Čína si vytváří obrannou leteckou zónu kolem dříve neobydlených ostrovů, korálových útesů a atolů na jedné z nejdůležitějších námořních stezek.
Peking nyní považuje ostrovy za část Číny. Ale Čína zase na oplátku řekla USA, aby tam přestaly posílat lodě a letadla, protože se jedná o suverénní čínské území. Mattis reagoval, že USA bude létat a plout všude, kde to mezinárodní právo dovoluje.
Američané a jejich spojenci v Jihočínském moři v minulém roce uskutečnili vojenské manévry. Přes Jihočínské moře proudí zboží v hodnotě 3-5 bilionů dolarů.
Mattis se domnívá, že umístění protiraketových střel a střel země vzduch a dalšího znamená, že Čína region militarizuje.
Jenže jde nejspíše, jak uvádí Asia Times, o zahájení partie. Čína má dlouhodobou strategii a chce se stát hlavní silou regionu. Prý jde o to, aby Čína byla indo-pacifickou politickou, vojenskou a ekonomickou silou. Čína se snaží dostat USA ze dveří, zavřít je na závoru a ujistit se, že USA se už nikdy nevrátí.
Patrick Buchan z Centra pro strategická a mezinárodní studia, si dokonce myslí, že Čína na umělých ostrovech rozšiřuje vojenské systémy, vyhrožuje USA i dalším lodím, všude rozhazuje peníze, diktuje, jak má kdo zacházet s Tchaj-wanem. Je to Čína, která v Indo-Tichomoří hraje svou hru a udává tón, ne USA.