Španělská imunita proti pravicovému populismu je pryč, ukazují volby v Andalusii.
Není to tak dávno, co Španělé tvrdili, že jejich země je vůči pravicovému populismu imunní, píše The Economist (vydání 10/12/2018) o situaci ve Španělsku. Domnívali se, že imunitu jim posílil diktátorský Frankův režim, takže když se voliči rozzlobili, podporovali hlavně levicové populisty, například Podemos. Imunita je ale fuč, pokud tedy vůbec kdy existovala.
V regionálních volbách v Andalusii uspěla strana Vox, nová populistická pravicová strana, získala 11 % a Španělé jsou v šoku.
Vox byl založen v roce 2013, je proti migraci, feminismu a je euroskeptický. Chce zrušit regionální vlády a parlamenty (včetně toho, v němž má nyní 12 míst ze 109) a udělat ze Španělska unitární centralizovaný stát jako za Franka.
Jeho úspěch přivítala Marine Le Penová. Krajní pravice je poprvé od roku 1982 zastoupena ve španělském parlamentu.
Nejde o frankistický návrat do minulosti, ale o rozkol s konzervativním mainstreamem, Lidovou stranou. Dvě věci zajistily Voxu růst. První byl pokus katalánských separatistů vyhlásit nezávislost. Druhým důvodem je rostoucí nelegální imigrace, z asi 50 000 letošních afrických migrantů většina dorazila do tohoto nejjižnějšího regionu Španělska. Socialisté v Andalusii, která bývala jejich baštou, pohořeli. Nový premiér těžko bude riskovat předčasné volby. Očekává se, že Vox uspěje také v evropských volbách. V tomto ohledu je už tedy Španělsko zase normální evropskou zemí, uzavírá The Economist.