Striktní pravidla pro vývoz zbraní z Německa podle zbrojařů komplikují jejich obchody. Stěžují si na letošní pokles vývozů zbraní.
Noviny Neue Zürcher Zeitung uvádí, že německý zbrojní průmysl vyhrožuje vládě požadavky na náhrady škod. Škody se týkají především války v Jemenu, německá vláda v březnu dala stopku exportu. Vliv měla také vražda novináře Džamála Chasákdžího.
Zastavení zbrojních exportů do Saúdské Arábie je ten důvod, proč zástupci německého zbrojního průmyslu hrozí vládě náhradami škody. Předseda svazu Christoph Atzpodien vyzval velkou koalici, aby „čistě politická témata“ nepřeváděla na bedra firem. A také řekl, že právě v této souvislosti je možné uvažovat o náhradách škody.
Německá vláda už v březnu zastavila exporty pro všechny země, které se nějak podílely na válce v Jemenu (a k nim Saúdská Arábie rozhodně patří, upozorňuje NZZ). Tehdy ale vláda dala výjimky pro ty, kteří již měli z minulosti povolení.
Atzpodien chce, aby německá vláda vyjasnila, jak to bude dál s exportem zbraní, který byl dramaticky ovlivněn zavražděním novináře Chasákdžího.
Zástupce německé strany Zelených to ale vidí jinak. Nadále kritizuje německou vládu za to, že vyváží zbraně autoritářským režimům, a to navzdory slibům v koaliční smlouvě.
Zbrojní lobbysta Atzpodiem se domnívá, že právě stále restriktivnější přístup k povolením k vývozu jsou důvodem poklesu exportu v roce 2018. Do půlky prosince dosáhly vývozy zbraní 4,62 mld. euro, kdežto minulý rok to bylo 6,24 mld. euro.
Atzpodien si stěžuje na to, že politika vývozu zbraní je v Německu „nepředvídatelná“ a pro zákazníky a partnerské země plná překvapivých obratů, které se těžko vysvětlují. Řadu evropských partnerů to údajně rozčílilo. Německo si prý vymýšlí své „speciální postupy“, které komplikují nebo dokonce znemožňují evropské projekty. Německo má přísnější směrnice na vývoz zbraní než ostatní země v EU.