Oba lídři v úterý v Moskvě přiznali, že najít shodu vyžaduje další jednání.
Lídři Japonska a Ruska během úterního jednání přiznali, že dojednání smlouvy o řešení územního sporu představuje výzvu. Vladimir Putin a Šinzó Abe slíbili, že na dohodě budou dále pracovat.
Spor o oblast Kurilských ostrovů, které zabral Sovětský svaz na konci druhé světové války, brání již dlouhá desetiletí oběma zemím v podpisu mírové dohody. Japonsko stále považuje Kurily za součást svého území.
Putin po jednání s japonským premiérem označil dohodu za „jemnou práci“ a připomenul, že dosažená dohoda musí mít podporu veřejnosti obou zemí. Podle Abeho slov dojde k setkání ministrů zahraničí Ruska a Japonska v únoru v Německu, kde budou v jednání pokračovat.
Premiér Abe se v minulých letech mnohokrát setkal s Vladimirem Putinem s cílem najít kompromis. Před nynějším jednáním Tokio vyjádřilo naději, že letos dojde k průlomu a tím i ke změně statusu ostrovů. Vyjádření Moskvu rozčílilo. Japonský šéfdiplomat Takeši Osuga odmítl komentovat, zda se to promítlo do atmosféry úterního jednání v Moskvě. Osuga ale naznačil, že skutečnost, že se Abe a Putin sešli během posledního půl roku celkem čtyřikrát, je pozitivní znamení.
Vladimir Putin znovu přizval japonský byznys k investicím na ostrovech, především v oblasti infrastruktury. Jak sdělil, přestože obchod a investice rostou, nejde o dostatečný růst.
Podle informací japonských médií je nyní Tokio otevřené dohodě, že Japonsku připadnou dva menší ostrovy (původní sovětský návrh z r. 1956), což je ústupek, neboť dříve požadovalo návrat všech čtyř ostrovů. Tato varianta ale vadí ruským nacionalistickým kruhům.