Náš severoamerický spolupracovník Stanislav Perkner informuje o Trumpově úterní Zprávě o stavu unie a o prezidentových názorech na chronickou přistěhovaleckou krizi, „hospodářský zázrak uplynulých dvou let“, militarizaci země a socialismus.
Tato výroční událost se měla odehrát minulý měsíc. Předsedkyně Sněmovny Nancy Pelosiová však pozvání zrušila v důsledku částečného zablokování federálního rozpočtu. Jablkem sváru byly neuzavřené spory ohledně Trumpem vyžadované pohraniční zdi na jihu USA. Pelosiová nemohla zaručit bezpečnost účastníků, zahrnujících nejen hlavu státu, ale i viceprezidenta, všech členů Kongresu a jejich hostů, Nejvyššího soudu USA a dalších hodnostářů. Na rozdíl od loňska, kdy televizní kamery zabíraly nejen prezidenta, ale i dva jeho politické spojence, v úterý se scenérie za jeho řečnickým pultem změnila: vedle viceprezidenta Mika Penceho zasedla Pelosiová, šéfka kongresových demokratů a principiální Trumpova oponentka.
Prezident promlouval i k pozměněnému publiku. V důsledku listopadových voleb v něm usedly desítky nově zvolených poslanců, zejména žen reprezentujících Demokratickou stranu. Ve shodě s tímto trendem svěřilo vedení strany projevy reagující na Trumpův proslov Stacey Abramsové, nadějné afroamerické političce z Georgie, a Xavieru Becerrovi, kalifornskému ministru spravedlnosti, který promluvil ve španělštině.
Je Trumpova výzva k politickému smíru autentická?
Trump předstoupil ke svým posluchačů v Kongresu i k milionům u televizorů s nabídkou ideologického smíru: „Společně dokážeme překonat dlouhá desetiletí politické blokády. Dokážeme přemostit staré rozdíly, zhojit stará zranění, budovat nová spojenectví, usilovat o nová řešení, a rozvinout tak mimořádné možnosti americké budoucnosti. To vše závisí jen na nás… Musíme odvrhnout politiku revanše, odporu a pomstychtivosti a kultivovat nesmírný potenciál spolupráce, kompromisu a všeobecného blaha“. Trumpovy výzvy k politickému kompromisu se ovšem setkaly s podivem mnoha komentátorů i přímých účastníků jeho vystoupení ve Sněmovně reprezentantů.
Dlužno podotknout, že prezident nastolil podobný paternalistický tón už ve své loňské Zprávě o stavu unie. Jeho rozhodnutí a výroky si však povětšinou odporovaly. Např. jeho výzva k sjednocenému úsilí republikánů a demokratů při modernizaci infrastruktury v hodnotě 1,5 bilionu dolarů k akci nevedla; Kongres se zatím k žádnému komplexnímu plánu nerozhoupal. Tentokrát se Trump k této tematice vrátil jen stručnou glosou ke konci projevu: „Obě strany by se měly shodnout ve snaze přebudovat naši rozpadající se infratrukturu. To je naprostá nezbytnost.“
Ode zdi ke zdi
Jak se očekávalo, prezident věnoval i tentokrát značnou pozornost dlouhodobě neřešeným otázkám přistěhovalectví. Opakoval výzvy k přijetí komplexního federálního zákona – po 33 letech neúspěšných pokusů; zatím poslední komplexní přistěhovalecký zákon podepsal prezident Ronald Reagan v roce 1986; zákon legalizoval několik milionů osob žijících v USA ilegálně. Trumpovy loňské návrhy týkající se tzv. snílků (nelegálních přistěhovalců, kteří přicestovali do USA jako děti), pohraniční zdi a omezení emigrace rodin nenašly v Kongresu, ovládaném loni republikánskou většinou, zásadní podporu. Trumpův požadavek na financování zdi vedl dokonce k 35dennímu uzavření některých federálních institucí: Kongres nebyl schopen schválit vládní rozpočet a jednání s nejistým koncem pokračují.
V úterý Trump zopakoval své návrhy na řešení „divoké situace podél jižní hranice“, včetně humanitární pomocí, posílení ozbrojené ochrany, prevence pašování omamných drog a nezletilců, a také plány na vybudování nové fyzické bariéry, zdi ochraňující prostory mezi hraničními přechody mezi USA a Mexikem. „Je zapotřebí postavit sofistikovanou, strategickou bariéru z ocele s průhledy, nikoli jen obyčejnou betonovou zeď,“ soudí Trump.
„V průběhu pouhých dvou let se nám podařilo odstartovat nevídaný hospodářský rozmach“
Trump zdůraznil, že se mu zdařilo „postavit se se čelem k ekonomickým problémům opomíjeným politiky obou stran po dlouhá desetiletí… A to jsme teprve na začátku… Hospodářský růst země se od mého zvolení téměř zdvojnásobil. Celý svět považuje naše hospodářství za nejžhavější… Naše ozbrojené síly jsou bez konkurence“
Po obsáhlém a statisticky bohatém výčtu ekonomických úspěchů za uplynulých 24 měsíců si Trump neodpustil útok na své četné kritiky: „Hospodářský zázrak, který právě teď probíhá před našima očima, může ohrozit jediné – pošetilé rozbroje, politika nebo různá absurdní vyšetřování. Pokud straníme míru a zákonodárnému procesu, musíme se vyhnout sporům a vyšetřováním. Ty ničemu nepomáhají! Nastal čas nadstranické spolupráce“.
„Amerika se nikdy nestane socialistickou zemí“
V závěru svého 85minutového projevu se prezident vyjádřil k obranným prioritám země. Po mém zvolení jsme „zahájili plnou přestavbu federálních ozbrojených sil: loni jsme tomu věnovali 700 miliard a letos to bude o 16 miliard dolarů víc. Kromě toho jsme přesvědčili ostatní země, aby přispěly svým dílem… Podařilo se nám zajistit, aby členské státy NATO zaplatily navíc přes 100 miliard dolarů, i když původně tvrdily, že to nebude možné“.
Prezident osvětlil důvody k nedávnému vypovězení Smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu, podepsané v roce 1987 Ronaldem Reaganem a Michailem Gorbačovem. “Zatímco my jsme dodržovali pravidla do posledního puntíku, Rusko je opakovaně porušovalo… Neměli jsme jinou možnost než smlouvu vypovědět”.
Trump se vyjádřil také k akutní situaci ve Venezuele. “Odmítáme brutalitu Madurova režimu, jehož socialistická politika uvrhla tuto nejbohatší jihoamerickou zemi do stavu bídy a beznaděje”.
V této souvislosti se Trump vyslovil k “alarmujícím novým pokusům o uplatnění socialismu” ve Spojených státech. “Amerika stojí na základech svobody a nezávislosti, nikoli státní zvůle, ovládání a manipulace. Zrodili jsme se svobodní, a svobodní zůstaneme… Amerika se nikdy nestane socialistickou zemí,” zdůraznil president ve zřetelně podrážděné reakci na sociálně progresívní návrhy několika demokratů vstupujích v těchto týdnech do předvolebního boje (Elizabeth Warrenová, Kamala Harrisová ad.) a některých nově zvolených členek Kongresu (Alexandria Ocasio-Cortezová a Rashida Tlaibová).