OECD snížila růstovou předpověď pro eurozónu

Snížení se týká hlavně Německa a Itálie, píší Financial Times.

Výhled OECD očekává snížení růstu v eurozóně, letos se počítá jen s jedním procentem, ještě v listopadu se přitom očekával růst 1,8 %. Snížení odhadu se přitom nejvíce dotklo Německa, kde se pro letošek počítá s růstem jen 0,7 %, kdežto Itálie má spadnout do recese.

Slabost eurozóny má negativní vliv i na globální ekonomický růst.

Laurence Boone, hlavní ekonomka OECD, říká, že jedním z problémů je zpomalující mezinárodní obchod, který zasáhl i eurozónu. Důvodem je probíhající jednání mezi USA a Čínou, přičemž napětí mezi zeměmi má mnohem širší kořeny než jen obchodní. USA mají spory i s EU a také například s Indií.

Tato nepříliš optimistická predikce přichází těsně před dalším zasedáním ECB, na němž bezesporu také dojde ke snížení odhadů růstu.

Někteří ekonomové jsou optimističtější, domnívají se, že Německo se může rychle k růstu vrátit a že problémy se týkaly dočasných poruch v automobilovém sektoru. OECD se naopak domnívá, že ani vyšší růst mezd v eurozóně nemůže vykompenzovat obchodní problémy a míru politické nejistoty.

OECD se zaobírá i stále nevyřešenou otázkou Brexitu. V případě, že nedojde k dohodě, očekává nejhorší dopady na Irsko, Nizozemsko a Dánsko, kterým se propadne export.

Dalším velkým rizikem pro světovou ekonomiku by bylo čínské zpomalení, výraznějším, než se očekává. Prozatím ale OECD počítá, že čínský stimul dokáže vyrovnat propad obchodu. Odhady OECD jsou v souladu s těmi čínskými.

Čína má obrovský globální dopad. OECD odhaduje, že dvouprocentní pokles v růstu čínské domácí poptávky by snížil světový růst o 0,4 %, nejvíce zasaženo by bylo Německo, Japonsko a země jihovýchodní Asie, ale také exportéři komodit.

Booneová opětovně vyzvala ke koordinovanému fiskálnímu stimulu v eurozóně. Neshody mezi vládami v eurozóně podkopávají důvěru v ekonomiky eurozóny. Booneová znovu zdůraznila, že vlády mají k dispozici řadu nástrojů, a že „je možné to dělat lépe.“

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.