Globální krize: Jak moc je to zlé?

Americká ekonomika vykazuje znaky zpomalení. Otázkou je, zda to bude znamenat i globálnější problém.

David Goldman zkoumá pro Asia Times faktory, které mohou z globálního zpomalení udělat globální krizi.

Vypadá to, že trh nedokáže odpovědět na dvě základní otázky, které si kladou investoři, a proto nemůže najít smysluplný směr, kterým by se měl vydat.

První otázka je – dohodnou se USA a Čína, zabrání obchodní válce? A druhá je, jakou roli budou hrát americké domácnosti?

Je jasné, že americká ekonomika zpomaluje. Tempo růstu 3 % z minulého roku mizí a velké exportní ekonomiky jsou kousek od recese, varuje Goldman. Jen neví, jestli se zpomalení skutečně změní v globální pokles již v tomto roce, nebo až v příštím.

Čerstvá obchodní data ukazují, že v lednu došlo ke snížení objemu obchodu, ale nijak významně. Index „Chicago National Activity“ byl v mínusu, hranice pro recesi je -0,7, aktuální hodnoty za únor jsou -0,29.

Německý průzkum IFO zveřejnil lepší výsledky, než se očekávalo, a složka očekávání si poněkud polepšila.

Jednoduše řečeno, shrnuje Goldman, data ukazují na slábnoucí ekonomiku, ale ne na recesi. Nevíme, co přinesou jednání mezi USA a Čínou. Nejtěžším  jejich bodem je otázka ochrany duševního vlastnictví. Zdá se, že USA udělaly Pekingu „nabídku“, které Peking nerozumí a neví, jak na ni odpovědět. Ale snad může být tento problém odstraněn bez větších škod.

Největší záhadou je ovšem chování amerických domácností. Goldman tvrdí, že Američané přestali nakupovat a začali v prosinci šetřit, protože nemají tak dobrá očekávání budoucího vývoje pracovního trhu. Problémem je podle Goldmana nárůst mezd v pracovně intenzivních sektorech.

Goldman upozorňuje také na propad výnosů z amerických dluhopisů.

A co se zahraničních trhů týká, je třeba podívat se na tureckou liru. Centrální banka jednu ze sazeb vystřelila na 95 %. V Turecku se blíží regionální volby a Erdogan si před nimi rozhodně nepřeje žádnou devalvaci. Stažení likvidity z trhu je ale zhruba stejné jako zadržet dech, aby se člověk nenadýchal jedovatého plynu, píše ironicky Goldman, chvíli to fungovat bude, ale pak lira vůči dolaru stejně spadne.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.