Při návštěvě čínského prezidenta v Itálii a ve Francii triumfovala ekonomika. Bezpečnostní a strategické obavy zůstaly stranou.
Na asijská témata specializující se noviny Asia Times informují, že ekonomika triumfovala nad bezpečnostními a strategickými obavami.
Obchodní dohody za 60 mld. dolarů byly nakonec při návštěvě čínského prezidenta v Itálii a Francii tou nejméně důležitou otázkou.
Hlavní moment nastal v Paříži, když německá kancléřka připustila, že EU chce být aktivní v projektu Jeden pás, jedna stezka. Kancléřka uvedla, že „my Evropané, chceme hrát v projektu aktivní roli, ale je třeba dosáhnout reciprocity, což je stále poněkud problém“.
Merkelová se takto vyjádřila navzdory americkému nátlaku, aby byl projekt Jeden pás, jedna stezka blokován, i navzdory tomu, že EU nedávno označila Čínu za „systémového rivala“ (psali jsme zde).
Itálie se stala první vyspělou zemí Západu, která se k projektu Jeden pás, jedna stezka přihlásila. I tam ovšem byly problémy. Zatímco hnutí Pěti hvězd dohodu jasně podporovalo, Liga byla poněkud neochotná, protože její lídr Matteo Salvini se vidí v americkém prezidentovi Trumpovi.
Jean-Claude Juncker na schůzce zdůraznil nutnost spravedlivého přístupu evropských firem na čínský trh. Ještě předtím Macron prohlásil, že EU už nemůže být ohledně Číny naivní. Zároveň je však patrné, že „někteří“ nejsou spokojeni s tím, jak roste vliv Číny na východě a v Řecku.
Diskuse ohledně společné pozice vůči Číně byly ovšem přebity nekonečnou ságou Brexitu, který stále není vyřešen.
Právě v době, kdy významná britská ekonomika opouští EU a celkem 7 % německých exportů směřuje do Číny, je nepravděpodobné, že si některý z německých politiků dovolí podkopávat klíčový trh, největší mimo EU.
Si Ťin-pching si návštěvu načasoval velice dobře, píší Asia Times. Nejenže je tu Brexit, ale i blížící se Evropské volby a po 14 letech také konec „panování“ Merkelové.
Co se obchodních vztahů týká, Čína je druhým největším obchodním partnerem EU po USA, zatímco EU jako celek je pro Čínu partnerem největším. Vztahy mezi touto trojkou jsou dosti napjaté. 14. března Trump opět vyhrožoval uvalením cel irskému premiérovi, protože „EU s USA zachází velmi, velmi nespravedlivě“. USA také varovaly EU před čínskou firmou Huawei a dokonce uvedly, že zváží sdílení zpravodajských informací, pokud Evropané Huawei nevyřadí z budování sítí 5G. Varování zatím nezabrala, konstatovaly Asia Times.
Další ranou pro USA jsou uzavřené dohody – více než polovina hodnoty se totiž týká Airbusu.
Jednotná západní fronta proti Huawei se tedy nezdá pravděpodobná a podobně je na tom i jednotná evropská politika vůči Číně zničená Itálií. Evropa se před summitem EU – Čína, který se bude konat 9. dubna, nejspíš nedokáže dohodnout.
Celkem vzato byla návštěva výhrou pro Si Ťin-pchinga.
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.