Napětí mezi Ruskem a Íránem roste

Vztahy Ruska a Íránu prochází turbulencemi a je dost možné, že Rusko najde spíš společnou řeč s Izraelem.

M. K. Bhadrakumar pro Asia Times tvrdí, že Rusko najde spíš společnou řeč s Izraelem než s Íránem. Ukazuje to blížící se bezpečnostní summit.

Nelehký vztah mezi Ruskem a Íránem vstupuje do fáze turbulencí, jinak totiž nelze vysvětlit rusko-izraelský bezpečnostní summit.

Bílý dům jen stručně uvedl, že se budou diskutovat bezpečnostní témata regionu, a že se zúčastní poradce Bolton. Izraelská média očekávají, že se bude hovořit o Sýrii a Íránu.

Existují dvě vysvětlení spolupráce mezi Ruskem a Íránem. První je, že jsou to osvědčení spojenci, kteří společně v Sýrii zničili západní geopolitické ambice. Druhé říká, že je to jen svazek z rozumu – a zdá se, že právě tento pohled vítězí, myslí si Bhadrakumar.

Ti, kteří podporují euroasianismus, budou zklamáni.

Izrael trvá na tom, že íránské síly musejí zcela odejít ze Sýrie. Prozatím ovšem ruská pozice říkala, že íránské angažmá je legitimní a odpovídá mezinárodnímu právu. Informace, které má Bhadrakumar k dispozici, vedou k tomu, že mezi ruskými vojáky a mezi Íránem podporovanými milicemi, došlo ke střetům u města Aleppo. Rusko je znepokojeno íránskou aktivitou v přístavu Baniyas, nedaleko ruské základy v Latakii. Rusové se obávají, že by se z části přístavu mohla stát íránská vojenská základna. Pro Rusko to znamená oslabení ekonomického vlivu v pobřežních oblastech Sýrie plus také bezpečnostní rizika. Ropný terminál Bania vede až k ropnému iráckému poli v Kirkúku.

Moskva má obavy, že Írán si může zkusit v Sýrii udělat to, co v Libanonu, vytvořit si nějaký nový Hizballáh, i když ruskou ambicí je obnovit syrský stát.

Sergej Rjabkov, náměstek ministra zahraničí Ruska, se navíc překvapivě zjevil v Íránu, a varoval ho před neopatrnými akcemi. Dosti ostrá vyjádření, navíc poskytnutá veřejnosti.

A právě tehdy, kdy se Rjabkov vrátil z Íránu, Bílý dům oznámil konání trojsummitu.

Co může Rusko od summitu chtít, ptá se Bhadrakumar. Je možné, že chce využít vlivu Izraele na Johna Boltona ke zlepšení americko-ruských vztahů. Moskva dobře ví, že Bolton je jestřáb a očekává od něj podobné gesto v nejdůležitější oblasti pro Rusko – v případu Ukrajiny.

Náhodou, píše Bhadrakumar, je nový prezident Ukrajiny Žid a jeho sponzor, oligarcha Ihor Kolomojskij dlouho žil v exilu v Izraeli.

Rusko tedy doufá v úspěch summitu, když to USA obzvláště nepokazí, pak by se mohly vztahy s Ukrajinou napravit.

Rusko navíc nechce být vtaženo do íránské politiky „odporu“ v Sýrii. Írán se ovšem domnívá, že právě spolupráce s Ruskem bude to, co mu upevní roli regionální velmoci.

Ruská strategie využívající Írán ke kultivaci sunnitských arabských zemí se vyčerpala. Izraeli se podařilo překonat svou izolaci v arabském světě, a to právě kvůli konfrontaci s Íránem.

Rusko má s Izraelem „pestré vztahy“, ale pro Rusko je urovnání syrského konfliktu s Izraelem a USA nutností. Ruské domácí mínění není nadšeno pokračujícím zapojením do syrského konfliktu.

Rusko ovšem nebude s Íránem pálit mosty. Spolupracuje s ním na mnoha úrovních. Bhadrakumar se domnívá, že Rusko nebude nic dělat s americkými sankcemi proti Íránu. Spojení Íránu a USA, tedy zapojení Íránu do západních struktur by mohlo skončit tím, že hlavní ztrátu ponese právě Rusko.

Je to zapeklitá věc, Írán bude pokračovat se svými milicemi v Sýrii, à la Hizballáh v Libanonu, přičemž Rusko nepatří do muslimského světa Blízkého východu.

Írán nemůže být zastaven, ledaže by byly zrušeny sankce a mohl zase fungovat jako normální země. Ale to už Rusko neovlivní.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.