Trumpova cla na Mexiko: jak ovlivní obě ekonomiky?

Cla v případě zavedení dopadnou na firmy a spotřebitele v Mexiku i ve Spojených státech.

Pokud skutečně dojde k tomu, že od 10. června budou uvalena cla na mexické zboží, pak budou postiženy firmy i spotřebitelé na obou stranách hranice.

80 % mexických exportů směřuje do USA. Většinou se jedná o zpracovatelské výrobky, které ukazují provázanost výrobních řetězců mezi oběma zeměmi. Sami Mexičané nechápou, jak může být v zájmu USA mít ekonomicky zasaženého souseda.

Americká obchodní komora odhadla, že americký spotřebitel ponese náklady ve výši 17,3 mld. dolarů za rok, pokud bude uvaleno clo ve výši 5 %. Pokud dojde k avizovanému postupnému zvyšování až na 25 %, náklady pro spotřebitele se vyšplhají na 87 mld. dolarů.

V prvním čtvrtletí tohoto roku se navíc Mexiko stalo hlavním exportérem do USA, předběhlo Kanadu i Čínu.

Ze států by byla nejsilněji postižena Arizona, která z Mexika nakupuje 40 % svých dovozů, dále Michigan a Texas. USA z Mexika dovážejí automobily, ovoce, ropu i elektroniku.

Mexiko je největším světovým vývozcem piva, významný je export avokád a rajčat. USA v minulém roce dovezly z Mexika ovoce a zeleninu za 28 mld. dolarů.

FT citují ekonoma z Goldman Sachs, který tvrdí, že cla ve výši 5 % budou zavedena s velkou pravděpodobností, ale k dalšímu zvyšování již zřejmě nedojde.

Jak může reagovat Mexiko?

Mexiko může reagovat „chirurgicky přesně“, ergo zacílit cla tak, aby způsobilo Spojeným státům co největší problémy. Zcela jistě by se zaměřilo na státy středozápadu, které byly zásadní pro Trumpovo zvolení.

Mexická ekonomika v 1. čtvrtletí zaznamenala překvapivý pokles a cla ve výši 25 % by mohla vést k propadu až o 1,8 %, uvádějí FT. I mexické peso v reakci na Trumpovo oznámení zaznamenalo pokles, právě to ovšem může způsobit, že vyšší cla se neprojeví, protože se sníží cena mexického zboží a celní efekt se „vymaže.“

Trump chce Mexiko „zmáčknout“, pokud nebude činit jím požadované kroky proti nelegální migraci.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.