G7 se postaví proti facebookové kryptoměně

Na jednání ministrů financí G7 zazněly silné obavy z uvedení kryptoměny a panovala shoda na potřebě akce proti Libře.

Skupina sedmi největších ekonomik světa G7 vyjadřuje (podobně jako už i američtí zákonodárci) svoje obavy ohledně facebookové kryptoměny Libra. Po jednání ministrů financí skupiny G7 v Paříži během minulého týdne sdělil anonymní zdroj, že Libra byla námětem detailní diskuze a ve skupině se našel konsensus pro potřebu akce. Obavy mají podle zdroje všichni zúčastnění. Podle zpráv měli ministři trvat na striktních regulacích, které by měly předcházet uvedení nové kryptoměny.

Kryptoměny jako je například Bitcoin jsou vytvořeny k tomu, aby decentralizovaly kontrolu a sloužily jako alternativa k bankovním systémům.

Plány Facebooku na novou kryptoměnu se setkaly se silným skepticismem, nejen ze strany aktivistů, kteří se snaží o ochranu dat, ale i politiků a finančních regulátorů. Obavy jsou spojeny s tím, že by kryptoměna sociální sítě s 2,38 miliardami uživatelů mohla zničit finanční systém.

Obavy v posledních týdnech zazněly také z úst Donalda Trumpa a ministra financí USA Stevena Mnuchina. Při slyšení před americkými zákonodárci zaznělo na adresu Facebooku i to, že svými skandály v minulosti ukázal, že si důvěru nezaslouží. Proti jsou také šéf americké centrální banky Jeremy Powell, ministr financí Francie Bruno Le Maire a guvernér Bank of England Mark Carney.

Také v Německu mají obavy ohledně facebookové Libry. Německý ministr financí Olaf Scholz řekl, že vydávání peněz je záležitost suverénního státu, a nikoliv soukromé společnosti. Podle informací německého Bildu se německá vláda i centrální banka snaží najít způsob, jak Facebooku zabránit v tom, aby se z jeho kryptoměny stala alternativa k národním měnám jako je euro. Zaznělo také, že Libra bude „branou pro financování teroru a praní špinavých peněz“.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.