Irák, Afghánistán, Sýrie: podle dvou třetin Američanů zbytečné války

Dvě třetiny Američanů jsou přesvědčeny, že války v Iráku, Afghánistánu a Sýrii byly zbytečné, ukázal nový průzkum.

Pew Research Center provedl nový průzkum veřejného mínění mezi Američany, kterých se dotázal, zda válečné konflikty v Iráku, Afghánistánu a Sýrii měly smysl a vyplatilo se bojovat. 10. července 2019 zveřejnil výsledky. Dvě třetiny Američanů odpovědělo, že jsou přesvědčeni o opaku. Názor veteránů, přímých účastníků těchto válečných tažení, se přitom téměř neliší od mínění zbytku veřejnosti.

Americký kongres v těchto dnech projednával novelizaci zákona o schvalování akcí národní obrany (The National Defense Authorization Act, NDAA), původně přijatého po útocích na newyorská dvojčata v roce 2001. Zejména demokraté chtějí nově omezit prezidentské pravomoci při rozhodování o dalším vojenském angažmá v oblasti Středního východu. Zákon byl za svých 18 let použit k vedení celkem 7 konfliktů především v této oblasti, a to bez souhlasu Kongresu, naposledy v Jemenu. Zamýšlená novelizace je mimo jiné reakcí na hrozbu možné války s Íránem.

Vojenští strategové se údajně v současnosti shodnou na tom, že největší prospěch z útoku na Irák měl nakonec Írán.

Zprávu nám poslala a připravila Miluš Kotišová.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.