Německé nasazení v takové zahraniční misi je háklivá věc vzhledem k německým zájmům i stavu námořnictva země.
Německá Tagesschau informuje o americké žádosti směřující na Německo. USA žádají o podporu v Hormuzském průlivu. Je to hodně háklivá věc, protože Německo se zasazuje o deeskalaci v regionu, nemluvě o tom, že se také může negativně projevit špatný stav německých námořních sil.
Žádost USA se oficiálně týká dozoru v oblasti Perského zálivu. A žádost o podporu nebyla směřována jen na Německo. Ministr zahraniční Heiko Maas opakovaně zdůraznil, že pro Německo je hlavní prioritou regionu deeskalace. Německá vláda chce zachránit dohodu s Íránem a kritizuje americké navyšování tlaku na Írán.
V této otázce se také obě dvě koaliční strany shodnou.
Zástupce CDU se dal slyšet, že účast na americké misi k ochraně Hormuzu vůbec nepřichází v úvahu, neboť Evropané zastávají vůči Íránu zcela jinou politiku. Britská pozice se ovšem poněkud změnila poté, co byl Íránem zajat britský tanker. Ministr zahraniční Jeremy Hunt (ještě před tím, než se britským premiérem stal Boris Johnson) uvažoval o evropském vojenském nasazení.
Žádost je ovšem pro Německo velice citlivá, protože může být vnímána jako zkouška americko-německého partnerství. Odmítnutí může být zátěží pro budoucnost, varuje Tagesschau. Už jen proto, že právě Donald Trump německou vojenskou zdrženlivost ostře kritizuje.
Politici SPD zase upozorňují, že mise je i možná, ale stav německé námořní flotily ji de facto neumožňuje. Z 15 fregat jich je celých 7 mimo provoz. Německé námořnictvo se účastní misí v Egejském moři a v rámci mise OSN UNIFIL.