Mezi Japonskem a Jižní Koreou dál roste napětí

Obchodní spory mezi oběma sousedy mají kořeny v historické křivdě.

Financial Times informují, že obchodní spor má své jádro v historické křivdě týkající se válečné nucené práce.

Japonská vláda se rozhodla odstranit Jižní Koreu z „bílého exportního seznamu“. FT varují, že tento krok může poškodit globální výrobní řetězce a že zvyšuje napětí mezi americkými spojenci.

Soul okamžitě pohrozil odvetou a prezident Mun Če-in uvedl, že se jedná o egoistický krok, který ohrozí globální ekonomiku.

USA se snažilo spor mezi oběma stranami zmírnit, píší FT. Celé jádro se týká historie – sporu o kompenzaci za nucenou práci během 2. světové války. Soul například hrozí tím, že zruší dohodu o sdílení informací zpravodajských služeb.

Japonské odebrání Jižní Koreje ze seznamu znamená, že Jižní Korea už nebude mít preferenční obchodní status. Narostou tak bariéry, když bude chtít vyvézt do Japonska elektroniku či stavební materiály.

Japonsko sice zdůrazňuje, že žádná velká narušení nenastanou a že globální řetězce nejsou ohroženy. Jenže takový Samsung Electronics, který také vyrábí paměťové čipy, nedostal povolení od prvního kola exportních kontrol, které byly zavedeny již v červenci.

Japonsko navíc restrikce směřuje cíleně na jihokorejské polovodičové firmy, které patří ke světové špičce. Japonsko totiž dominuje trhu chemikálií, které jsou pro výrobu nezbytné.

Japonská reakce je zřejmě dána rozhodnutím jihokorejského soudu, který uvalil na japonské firmy (včetně Mitsubishi Heavy Industries) povinnost odškodnit za nucené práce během 2. světové války.

Japonsko je tím rozezleno, neboť tvrdí, že všechny nároky tohoto typu pokrývá dohoda z roku 1965. Jižní Korea volá po diplomatickém jednání.

Analytici se nicméně domnívají, že Jižní Korea nemá moc možností jak provést vůči Japonsku odvetu. Zrušení dohody o sdílení zpravodajských informací japonskou ekonomiku neohrozí.

Zatím to na diplomatickou dohodu nevypadá, neboť země se zablokovaly ve svých postojích, za každou z nich stojí silné veřejné mínění.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.