Sever Číny by mohlo potkat ochlazení

Výzkum vulkanických rudimentů odhalil 500 let trvající klimatický cyklus, který naznačuje ochlazení severu Číny.

Skupina vědců čínské Akademie věd přišla s překvapivým zjištěním, a to uprostřed vlny veder, která právě v Číně panují: severní oblasti Číny, tj. provincie severně od Žluté řeky, se mají připravit na tužší zimy v souvislosti s pětisetletým klimatickým cyklem.

Znamená to, že tyto čínské provincie by se měly obávat něčeho, co je v naprostém kontrastu se současnou klimatickou změnou – „náhlého chladného obratu“. Vědecká vedoucí výzkumu z Ústavu geologie a geofyziky Wu Ťing se domnívá, že dopad lidské činnosti v podobě emisí skleníkových plynů se v případě severní Číny přehání. Je toho názoru, že slunce, atmosféra a jejich interakce s oceánem by mohly být mnohem důležitějšími faktory.

Výzkum se zaměřil na sedimenty ve vulkanických jezerech v divočině Vnitřního Mongolska. Podařilo se získat data týkající se posledních 10 tisíc let. Wu se tedy nyní více obává ochlazení než oteplení.

Poznatky naznačují, že se 500 let dlouhý klimatický vzorec čínských letních monzunů blíží svému konci. Současná teplá fáze cyklu by mohla skončit během několika desetiletí, následovala by pak 250 let dlouhá fáze ochlazení, která by zřejmě aspoň částečně omezila globální oteplování, které způsobuje člověk.

Poslední výzkum navazuje na závěry starší studie z roku 2014 o klimatických cyklech, které ovlivňují severní Čínu.

V roce 2008 si Čína zažila devastující zimní bouře, které zasáhly i jižní a centrální provincie země. Ledové poryvy a chumelenice přicházející z arktické Sibiře přinesly jednu z nejchladnějších zim za posledních padesát let.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.