Macron a Trump navrhují návrat Ruska do skupiny G7

Francie a USA navrhnou na summitu ve Francii návrat Ruska do skupiny G7 a obnovení formátu G8.

Francouzský prezident Emmanuel Macron a americký prezident Donald Trump v telefonickém rozhovoru potvrdili svůj zájem o návrat Ruska do formátu skupiny G8, a to s platností od roku 2020, informuje internetový deník Gazeta.ru.

Návrh Francie a USA se má projednat na jednání skupiny G7 ve francouzském Biarritzu s ostatními členy velké sedmičky: Itálií, Velkou Británií, Kanadou, Japonskem a Německem.

Skupina G8 se rozpadla v roce 2014 v souvislosti s událostmi na Ukrajině a s připojením Krymu k Rusku. Rusko již v minulosti opakovalo, že mu nová situace vyhovuje a zaměřilo se na spolupráci ve skupině G20.

Návrh už v Rusku zhodnotili, ale ne příliš nadšeně. Podle šéfa výboru pro zahraniční politiku Rady federace Konstantina Kosačeva ve skupině začali chápat, že nepřítomnost Ruska skupinu oslabila. Důvody k radosti Kosačev nevidí díky současnému stavu, který znamená, že někteří členové skupiny G7 uplatňují vůči Rusku sankce, což vytváří nerovné postavení, které je pro Rusko „nepřijatelné“.

Podle Kosačeva je nutné tento formát celkově zmodernizovat a ze skupiny G7 by měla být skupina G10 – vedle Ruska by členy měly být také Indie a Čína.

Vladimir Putin při poslední pondělní návštěvě ve Francii řekl, že Moskva práci ve skupině neodmítla a že partnery stále očekává na návštěvě v Rusku. Ruský prezident také mluvil o tom, že ve formátu G7 nejsou reprezentovány všechny ekonomicky rozvinuté země. Zdůraznil pak význam skupiny G20, která už zahrnuje skoro 90 % světového hospodářství. A v ní Rusko aktivně pracuje.

Rusko v principu neodmítá žádné kontakty se svými partnery v jakémkoliv formátu, protože všechny jsou podle Putina užitečné.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.