Sahra Wagenknechtová k prohře Labour party v předčasných volbách

Iracionální je, že průmysloví pracovníci a chudší lidé v Británii museli kvůli Brexitu volit neoliberálního konzervativce, který jim dá ještě méně ochrany, míní německá politička.

Populární německá politička Sahra Wagenknechtová (Die Linke) k výsledku voleb ve Velké Británii na svém Facebooku napsala: “Tak hořká porážka pro Labour. A to navzdory jednomu z nejodvážnějších programů, které sociálnědemokratická strana v posledních letech v Evropě představila: Labour chtěla dostat zpět do veřejného sektoru zdravotnictví, železnici, poštu, vodovodní a energetické podniky i část British Telecom. Chtěla vytvořit milion pracovních míst ve zchudlých kdysi průmyslových částech severu, obnovit a rozvíjet sociální stát.

Je snad takový program nepopulární?

Průzkumy ve Velké Británii ukazují opak. Mnoho lidí si po desetiletí neoliberálního ponížení nepřeje nic jiného než stát, který bude aktivní, bude tvořit pracovní místa a starat se o sociální jistoty a bude chránit před drsnou globalizací.

Proč tedy Labour tak dramaticky prohrála?

Protože v tomto volebním klání bylo jen jedno hlavní téma: Brexit. Strana, která si dovolila k tomu říkat „ano i ne“, protože sama byla kvůli této klíčové otázce rozdělena, v takovém prostředí neměla šanci. Boris Johnson se svým „Get Brexit done“ byl jasnou odpovědí – v situaci, kdy Labour žádnou odpověď nedávala. Kdyby byl Corbyn proti Johnsonovi nasadil jasnou ideu levicového Brexitu – tj. po konci neoliberálních smluv EU britskou společnost sociálně změnit, pak by tu byl jiný výsledek. Je to smutná ironie volebního boje: rozsáhlý program sociálního státu, který představila Labour, v dnešní EU vůbec není uskutečnitelný.

Je potřeba zvážit, že i ty peníze, které by německá vláda chtěla v rámci klimatického balíčku použít pro rozvoj železniční sítě, nejspíš narazí na pravidla EU o dotacích. A rozšíření veřejného vlastnictví v klíčových oblastech, přednost veřejného blaha před výnosem, to vše se dá jen těžko spojit se smlouvami EU.

Voliči mají pro takové rozpory instinkt. To, že především vyšší střední třída a vzdělaní obyvatelé velkých měst byli proti Brexitu, zatímco bývalí průmysloví pracovníci a chudší lidé hlasovali pro, není iracionální. Iracionální je, že museli volit neoliberálního konzervativce, který jim dá ještě méně ochrany, méně sociálních dávek, a ještě horší platy tak, aby ukončil tu nekonečnou brexitovou partii.

Je to hořké, že to takhle dopadlo. Ale ať je to jakkoliv dramatické, tak by se nemělo zapomínat na to, že 32 % je výsledek, o kterém si ostatní sociálně demokratické strany mohou nechat jen zdát.

Selhání Labour není proto žádným důvodem, aby se posun vlevo u sociálních demokracií odtroubil.”

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.