Jazzové okénko Jana Schneidera: Pavel Klikar, Cherryco a Supernatural

Jazzový průvodce bubeníka Jana Schneidera nechybí ani dnes, je jubilejní padesátý a začne svoje nedělní hudební povídání doma.

Jedním z nejzajímavějších fenoménů jazzového světa je Pavel Klikar. V roce 1974 založil Originální pražský synkopický orchestr, který se stal díky neuvěřitelným schopnostem a encyklopedickým znalostem svého zakladatele nejstylovějším interpretem amerického jazzového repertoáru až sto let starého. Na síti lze najít mnoho nahrávek tohoto orchestru (který v nové sestavě pokračuje podnes), já však chci upozornit na překrásnou miniaturku, v níž kapelník každým tónem prokázal své mistrovství.

Trumpetista Don Cherry hraje svou skladbu Cherryco s tenorsaxofonistou Johnem Coltranem. Za pozornost stojí nádherně vynalézavý „kráčející kontrabas“ Charlie Hadena, který vlastně určuje charakter celé skladby, a jeho neuvěřitelně přesná a dynamická souhra s bubeníkem Edem Blackwellem. Sólisté se pak nad tímto bouřlivým rytmickým spodkem vznášejí jako duch nad rozbouřenými vodami, jak se pěkně poeticky píše na počátku Bible.

And now for something completely different, jak říkali Monty Pythoni. Peter Green nahrál svou skladbu Supernatural v roce 1967 na desce Johna Mayalla „A Hard Road“. (A pro porovnání, jak ji po 30 letech provedl živě – skladba byla totiž dokonalá, a tak nebylo co měnit.)

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.