Chilské protivládní protesty neutichly

Od října 2019 napočítala místní policie kolem čtyř tisíc protestů. Demonstrace proti vládě a kritika za její represivní opatření pokračují.

Ve středu se k pokračujícím protestům v Chile znovu přidal Gustavo Gatica, který v listopadu minulého roku fotografoval na jedné z demonstrací proti vládě a byl oslepen policejním projektilem, informovala agentura Reuters.

Během protivládních demonstracích v Chile bylo za poslední měsíce zraněno 30 tisíc lidí a o život jich přišlo nejméně 31. Chilská vláda a bezpečnostní složky čelí díky tomu kritice za porušování lidských práv.

Gatica se nyní přidal k protestujícím studentům v hlavním městě Santiago de Chile, kteří si tak ve středu 11. března připomněli dva roky od zvolení současného prezidenta Sebastiana Piñery.

Protest následoval poté, co se v Chile konaly oslavy 30 let od návratu demokracie v Chile, kterých se prezident coby řečník účastnil. Studenti přitom požadovali Piñerovo odstoupení a volali po občanské neposlušnosti. Prezident Piñera při oslavách 30. výročí obnovení demokracie v Chile pak apeloval v souvislosti s protesty na to, aby se netolerance nezaměňovala za dialog.

Představitelé chilské politické opozice oslavy bojkotovali s ohledem na tvrdou policejní reakci na protivládní protesty v říjnu minulého roku.

V lednu sdělil úřad chilského státního zástupce, že nyní probíhá vyšetřování bezpečnostních složek za to, že jejich členové porušili lidská práva v celkem 5558 případech.

Další případy těchto porušování se objevily v únoru, protože v Chile (jako na celé jižní hemisféře) skončila doba dovolených. Obnovily se také protivládní protesty.

Například minulou neděli se na veřejnost dostal záznam toho, jak dva pořádkoví policisté bijí 69letého muže při pochodu u příležitosti Mezinárodního dne žen v Santiagu de Chile.

Od října minulého roku se v Chile podle policejní dokumentace konalo celkem 4 tisíce protestů. Podle slov policejního šéfa Maria Rozase provádí policie celkem 1144 vnitřních vyšetřování zneužití moci, 83 policistů bylo potrestáno. Policisté, kteří střelili Gaticu do tváře, zůstávají i nadále ve službě.

Chilský Ústav pro lidská práva napočítal k 18. únoru celkem 445 zranění očí během chilských protestů.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.